10 repelentních rostlin pro zahradu BEZ klíšťat

Vosy, mouchy, komáři, mšice, mandelinky bramborové… Na zahradě se může usadit mnoho nežádoucího škodlivého hmyzu. Pokud však nemáte alergii na kousnutí, málokterý z těchto nežádoucích hmyzu je tak obávaný jako klíště, zodpovědné za přenos lymské boreliózy. Je proto těžké nechat své děti nebo domácí mazlíčky, aby si zahradu v klidu užívaly s vědomím, že tito parazité číhají v okolí. Naštěstí nám příroda v boji proti klíšťatům nabízí nečekané spojence: rostliny z naší vlastní zahrady. Kromě toho, že do našich zelených ploch přinášejí krásu a svěžest, mají některé rostliny přirozené repelentní vlastnosti proti těmto malým stvořením, které vám pomohou vyhnout se kousnutí klíštětem. Objevte tyto botanické poklady s ochrannými vlastnostmi, které vám pomohou vytvořit prostředí přívětivé pro vás a vaše blízké, ale nehostinné pro klíšťata.

Jaké rostliny existují na zastrašení klíšťat?

Kredity: Pixabay/JerzyGorecki

česnek (Allium sativum)

Česnek má sloučeniny síry které mohou pomoci udržet klíšťata pryč. Integrujte česnek do své zahrady ve formě cibulí nebo rostlin v květináčích pro větší klid ve vašich venkovních prostorách.

levandule (Umýt ji)

Kromě příjemné vůně levandule vyzařuje a aroma, které odpuzuje klíšťata. Vysaďte ji v blízkosti rušných oblastí, abyste využili jejích repelentních vlastností. Navíc to také odpuzuje další nežádoucí hmyz, jako jsou mouchy nebo komáři.

rozmarýn (Rosemary officinalis)

Rozmarýn nabízí dvojí využití jako kulinářská bylina a přírodní repelent klíšťat. Její silný zápach je ve skutečnosti dobře známý tím, že udržuje tyto parazity na uzdě.

Máta (Mentha)

Klíšťata se místům s vůní máty spíše vyhýbají. Pěstujte různé odrůdy máty, abyste vytvořili vonné bariéry kolem venkovních obytných prostor. Pozor, pamatujte na to velmi invazivní aromatická bylina má tendenci rychle růst a šířit se! Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak ho vařit, abyste si ho užili.

tymián (Brzlík)

Neomezujte tymián na jeho použití při vaření a jeho léčivé vlastnosti. Tato aromatická bylina totiž také má repelentní vlastnosti proti klíšťatům. Takže už neváhejte: zasaďte tymián, abyste přirozeně bránili svou zahradu před invazí klíšťat!

Přední květované pelargonium (Pelargonium capitatum)

The Pelargonium capitatum, přezdívaný též geranium růžový nebo pelargonium hlávkový, rostlina zářící zvláště příjemnou vůní. Nicméně tento parfém, který tolik milujeme, je a noční můra pro klíšťata a jiný hmyz nemilovaný (mouchy, komáři atd.).

citronová tráva (Cymbopogon citratus)

Citronella je známá jako repelent proti komárům a také mouchám. Méně se však ví, že patří také mezi rostliny užitečné k odpuzování klíšťat.

chryzantémy (Chrysanthemum spp.):

Chryzantémy obsahují přírodní sloučeniny, které působí jako repelenty pro různé druhy hmyzu, včetně klíšťat. To je skvělý důvod pozvat tuto krásnou, barevně kvetoucí rostlinu do vaší malé zahrady!

Ořešáku černého (Černý jujulan)

Listy ořešáku černého obsahují chemikálie, které působí jako přírodní repelent klíšťat. Tento krásný strom se svým elegantním vzhledem má proto v zahradě své místo.

šalvěj (Salvia)

Šalvěj, která se nespokojí s vylepšením chuti pokrmů, zvýšením léčivých účinků a bojem proti nadměrnému pocení, je jednou z rostlin, které se pěstují v boji proti klíšťatům. Jeho repelentní vlastnosti z něj dělají dobrého spojence v zeleninové zahradě!

Další rostliny proti klíšťatům…

V první řadě je třeba poznamenat, že cedrové hobliny (Cedrus) nebo produkty z cedrového oleje lze šířit v zahradních oblastech, aby odpuzovaly klíšťata. Se svou silnou vůní citronové trávy,citronový eukalyptus je také dobrou volbou pro zahradu bez klíšťat a komárů. Jeho esenciální olej, stejně jako jeho čerstvé listy, lze také použít k přípravě repelentu na ochranu před bodnutím a kousnutím. Tento zápach se také nachází v citronová verbena, velmi užitečné i zde. Konečně nelze nezmínit pyrethrum. Ve skutečnosti tato rostlina, která je trochu náročnější na pěstování a údržbu, slouží jako základ mnoha komerčních přírodních repelentů.

Kromě rostlin je zde několik kroků, kterými můžete klíšťata udržet!

kůži klíštěte
Kredity: iStock

THE samotné repelentní rostliny nestačí k odstranění klíšťat a snížení jejich populace na pozemku. Existují další opatření proti klíšťatům, která byste rozhodně měli přijmout, abyste vytvořili méně atraktivní prostředí pro tato zvířátka na vašem dvoře, což pomůže chránit vaši rodinu, domácí mazlíčky a vás před chorobami, které mohou tito škůdci přenášet. A my vás ujišťujeme: není třeba kupovat znečišťující pesticidy, abyste mohli účinně a udržitelně bojovat proti klíšťatům.

→ Uspořádání a údržba zahrady

Nejdříve, eliminovat úkryty a stanoviště oblíbená klíšťaty. Chcete-li to provést, pravidelně shrabujte odumřelé listí a zbytky rostlin a poté co nejvíce odstraňte vysokou trávu. Udržování dobře udržované a čisté zahrady může snížit počet hnízdišť, proto neváhejte sekat rušné oblasti, abyste omezit vysokou trávu a plevel. Vyvarujte se především příliš husté výsadby keřů nebo rostlin. To pomůže snížit vlhkost a stín, obojí je ke klíšťatům přátelské.

Můžete také vytvářet fyzické bariéry kolem rušných oblastí s použitím materiálů, jako jsou dřevěné štěpky, štěrk nebo oblázky. Klíšťata se obtížně pohybují na netravnatých površích. Také vytvořte nárazník mezi zalesněnými oblastmi kolem vašeho pozemku a vaší zahrady odstraněním husté vegetace a přidáním materiálů odpuzujících klíšťata.

→ Domácí a divoká zvířata

Neudělejte tu chybu, že zapomenetepravidelně svá zvířata vyšetřujte pro společnost po procházce nebo chvíli na zahradě. Použití přípravky na hubení škůdců a dodržovat doporučení veterináře. V rámci bezpečnostních opatření se můžete také zkontrolovat.

Dále se zamyslete použití háďátek. Ve skutečnosti se tito mikroskopičtí červi živí larvami klíšťat. To pomáhá snížit populace klíšťat. Nakonec se vyhněte ponechání krmiva pro domácí mazlíčky venku. To by mohlo přilákat hlodavce. Můžete jít dál poskytnutím vatových tamponů namočených v přípravku proti klíšťatům myším které si mohou vzít do svého hnízda. Je to pro ně bezpečné. A co víc, zabrání jim to podporovat množení a transport klíšťat.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic