5 tipů, jak se vyhnout závislosti

Závislosti jsou skutečnou překážkou zdravého a vyváženého života. Všechny závislosti jsou škodlivé. Ať už jde o cukr, tabák nebo dokonce hazardní hry, tyto závislosti mohou ovlivnit vaše fyzické i duševní zdraví. I když se zdá těžké bojovat proti závislostem, existují tipy, jak se jim vyhnout nebo je překonat. Těchto 5 tipů vám může pomoci žít zdravěji.

Uvědomte si závislost

Úplně prvním krokem k tomu, jak se vyhnout závislosti nebo ji překonat, je vědomí. Musíte si uvědomit a přijmout, že jste na něčem závislí. Pokud například pociťujete počátky závislosti na online hrách a tato závislost ovlivňuje váš osobní život, neváhejte prozkoumat škodlivé účinky hazardu. Toto vědomí může být spouštěčem k instalaci motivace ke změně.

Nahraďte své závislosti zdravými alternativami

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout závislosti nebo ji překonat, je nahradit ji zdravější alternativou. Pokud jste závislí na cukru, zkuste nahradit cukr ovocem nebo přirozenějšími potravinami, jako je med nebo stévie. Pokud je káva vaší slabostí, nahraďte ji zeleným čajem, který je zdraví prospěšný. A konečně, nejběžnější je závislost na tabáku. Existuje však mnoho náhražek jako jsou nikotinové náplasti, žvýkačky nebo třeba hypnóza.

Poděkování: Wikimedia Commons

Vyhýbání se spouštěčům

To, čemu říkáme spouštěče, jsou prvky nebo situace, které vás vybízejí ke konzumaci. Abyste se těmto spouštěčům co nejvíce vyhnuli, můžete se vyhýbat prostředí, kde byste byli v pokušení podlehnout své závislosti. Pokud jde o hazardní hry, mohlo by to znamenat vyhýbat se kasinům nebo webům s online hazardními hrami. Pokud jde o závislost na tabáku nebo dokonce kávě, vyhýbejte se situacím a místům, kde je pokušení příliš silné. Tím, že se těmto spouštěčům vyhnete, snížíte pokušení a tím i riziko recidivy.

Stanovte si cíle a sledujte je

Jedním z klíčů, jak se vyhnout závislosti, je naplánovat si realistické cíle a termín jejich dosažení. Bez ohledu na to, jaké závislosti čelíte, vytvořte si plán, abyste měli představu o cestě, kterou se vydat, a vytvořte si tak dokonalou rutinu, jak se své závislosti vyhnout. Tip, jak se ujistit, že dodržujete svou rutinu a cíl, je použít sledovací aplikaci nebo si vést deník, abyste zaznamenali svůj pokrok. Tato technika vám pomůže vzpomenout si, proč jste začali tuto cestu ke zdravějšímu životu.

Požádejte o pomoc v boji se závislostí

Samotná konfrontace se závislostí může někdy poškodit vaše zdraví. Je nutné vyhledat pomoc u odborníků proti závislostem nebo u svých blízkých. Pomoc od podpůrných skupin, lékařů specializovaných na léčbu závislostí nebo od vašich blízkých vám může velmi pomoci díky zavedeným radám a strategiím. Je nezbytné osvobodit se od své závislosti nebo se jí vyhnout, protože vědomí, že je někdo po vašem boku, může mít na vaší cestě zásadní význam.

Závislosti mohou mít dramatické důsledky na vaše zdraví, ale také na pohodu vašich blízkých, protože i oni jsou nepřímo ovlivněni vaším nepohodlím. Je však důležité si uvědomit, že máte moc převzít zpět kontrolu. Uvědoměním si své závislosti, hledáním jiných alternativ, vyhýbáním se spouštěčům, plánováním cílů, ale především žádostí o pomoc. Pamatujte, že každý malý krok se počítá, je čas vykročit ke zdravějšímu životu.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic