5 tipů, jak ušetřit džem, který je příliš tekutý nebo hustý

Zeleninovou zahrádku a stánky na trhu zbarvují po celou sezónu nejchutnější ovoce. Červený rybíz, meruňky, hrušky, ostružiny, kdoule, mirabelky, hořké pomeranče, borůvky… Rádi je jíme čerstvé, ale i vařené v dortících či dezertech pro maximální požitek. Někteří lidé však rádi vyrábí i sklenice od marmelády, aby si na nich mohli pochutnat, když už není sezóna. Neexistuje nic jako dobrá rebarbora nebo třešňová marmeláda na toastu k snídani nebo svačině. A pak je to horší! Příprava domácí marmelády skutečně není složitá. Chce to však trochu pozornosti k detailu a dobrý recept, aby to bylo úspěšné. Zdá se vám vaše marmeláda příliš tekutá nebo naopak příliš hustá? V kuchyni se nic nevyhazuje! Zjistěte, jak dosáhnout požadované konzistence… pouhými dvěma tahy lžící!

Proč je džem příliš tekutý nebo hustý?

Povidla – Kredity: Pixabay/RitaE

To lze také spojit s teplotou vaření, nejlépe kontrolovat teploměrem. Ovocné džemy se obecně vaří přesně o 4 nebo 5 °C nad bodem varu vody, tj. 104-105 °C. Nadmořská výška však může ovlivnit teplotu varu vody pokles o 1 °C na každých 550 m nadmořské výšky. Nezapomeňte to vzít v úvahu! Pokud nedosáhnete správné teploty, džem nemusí také ztuhnout. Pokud naopak i trochu přejedete, bude přepečená a ztvrdne. Toto je bod, který je třeba považovat za stejně důležitý jako respektování doby vaření, péče o množství cukru nebo dokonce sterilizace sklenic (pro uchování domácích džemů).

Velmi často problém pochází z ovoce. THE ovoce bohaté na vodu ve skutečnosti obsahují obecně méně pektinu. Toto rostlinné vlákno má však přirozené gelující vlastnosti. To je důvod, proč se meruňkový, nektarinkový nebo broskvový džem může po vychladnutí ukázat jako příliš tekutý. Je také možné, že plody byly příliš zraléničí pektin v ovoci. To pak může bránit želírování cukrovo-ovocného přípravku. Pro vodu je obtížnější stékat a džem zůstává příliš tekutý. Není skvělé se šířit…

Jak nahradit džem, který je příliš tekutý?

džemový toast
Jahodová marmeláda – Kredity: Pixabay/CongerDesign

Jablečný pektin na záchranu

Obecně do receptury džemu přidáváme asi 15 g průmyslového pektinu a pro větší účinnost toto želírovací činidlo doplníme cukrem a citronovou šťávou. Pokud však máte jablka, není třeba spěchat do obchodu koupit! Ve skutečnosti je jablko a ovoce extrémně bohaté na pektin, zejména zelené jablko. Dokáže tedy jednou rukou zachránit džem, marmeládu nebo želé! Chcete-li to provést, přidejte do hrnce kousky jablek nebo jablečný džus, abyste napravili svůj nepovedený džem. Necháme trochu povařit.

Pokud rádi vyrábíte džem, můžete si připravit hotový pektin i s jablečnými slupky a jádřince!

Citron zachránit džem, který je příliš tekutý

Citronovou šťávu (obecně šťávu z jednoho citronu na jeden kilogram ovoce) používáme velmi běžně před začátkem vaření v džemu a má to svůj důvod! Král citrusových plodů je také velmi bohaté na pektin. Také jednoduchý fakt přidání citronové kůry nebo několika kapek by vám měl umožnit získat požadovanou texturu pro vaše džemy, marmelády nebo želé. Je to také skvělá volba, pokud nemáte rádi chuť jablka. Je to tvoje volba!

silviarita třešňové malinové džemy
Džem z červeného ovoce (griotte, maliny atd.) – Kredity: Pixabay/Silviarita

Přidejte želírovací prostředek nebo zahušťovadlo

Můžete přidat lístky želatiny (živočišného původu) popř ještě lépe agar-agar (rostlinný původ). Nebojte se, to druhé nezmění chuť receptu! Před přidáním tohoto želírovacího prostředku zředěného v troše vody nechte přípravek vychladnout. Poté dejte studený džem zpět k vaření, aby se aktivoval a želíroval váš džem, který je příliš tekutý. Dávkování bude záviset především na množství džemu, který chcete želírovat. Na 1 kilo ovoce dejte asi 4 g agaru.

Dobré vědět: Někteří lidé také používají Maïzena. Pokud nemáte nic jiného, ​​tohle bude stačit!

Opětovné vaření džemu, který je příliš tekutý

Uvaření příliš tekutého džemu to umožňuje usnadňují odpařování přebytečné vody. V tomto případě musíte prodloužit dobu vaření a přitom pečlivě sledovat tuhnutí džemu pomocí lžíce. Pro jistotu použijte techniku ​​položení kapky džemu na studený talíř. Pokud dobře želíruje a ztuhne, můžete přerušit vaření a dát džem do sterilizovaných sklenic. Buďte však opatrní, tento tip způsobí, že ovoce ztratí část své chuti. Zůstává však velmi populární, protože nevyžaduje žádné doplňky!

Jak doplnit džem, který je příliš hustý?

Fíkový zásek
Fíkový zásek – Kredity: Pixabay

Přidání vody pomůže džem zředit, aby byl méně hustý. K tomu stačí dát do hrnce několik lžic vody. Poté vše vložte do mikrovlnné trouby. Vyhnete se tak nutnosti mít další nádobí! Během vaření můžete také zapracovat 5 cl horké vody nebo vroucí vody na 300 g džemu. Poté marmeládu krátce vraťte dovařit a nikdy nepřestávejte míchat. Do vody můžete přidat i šťávu z citronu.

A tady to je! Víte, jak připravit džem, který je příliš tekutý nebo příliš hustý! Jakmile si osvojíte recept a techniku, bude se vám výroba domácích džemů zdát velmi jednoduchá. Neváhejte se tedy dopřát přidáním skořice, mandlí, zázvoru, vanilkového lusku, máty nebo rozmarýnu, abyste vytvořili jedinečné recepty a další podle své chuti.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic