6 tipů, jak zabránit prasknutí vaječných skořápek při vaření

Když přemýšlíme o kulinářské jednoduchosti, málokteré jídlo se vyrovná skromnosti vejce. Navzdory tomu nám toto lahodné a velmi všestranné jídlo může někdy v kuchyni představovat výzvy. Prasknutí skořápky během vaření je pro milovníky vajec na prvním místě. Kolikrát jsme opatrně ponořili vejce do hrnce s vroucí vodou, jen abychom viděli, jak praská a uvolňuje svůj obsah v nečekaném chaosu? Pokud je vám tato situace známá, nenechte se odradit, protože existují jednoduchá a účinná řešení, jak zabránit prasknutí skořápky během vaření. Objevte zde celou řadu technik a tipů pro dokonalé výsledky vaření a předcházení prasknutí vajec.

1) Dodržujte několik zásad, abyste zabránili prasknutí vajec

Kredity: iStock – Mod: ADGM

Nejprve se o to pokustepoužívejte kvalitní vejce kuřata z volného výběhu. Mají tendenci lépe odolávat vaření, aniž by praskly. Před ponořením do vroucí vody se také ujistěte, že jsou vaše vejce pokojová teplota. Studená vejce mají tendenci snadněji prasknout, když se dostanou do kontaktu s horkou vodou. Další dobrý důvod, proč nenechávat vejce v lednici! Pokud je dáte do lednice, nechte je 30 minut až 1 hodinu při pokojové teplotě. Chcete-li vejce jemně vložit do vroucí vody, použijte naběračku. Snížíte tím pravděpodobnost, že vám vajíčka prasknou. Nakonec vyberte a kastrol plus velký pokud potřebujete vařit několik vajec, abyste předešli kolizím. Ach ano! každý detail se počítá.

2) Propíchněte skořápku, abyste zabránili explozi skořápky

Účinnou technikou je před vařením opatrně propíchněte skořápku. Pomocí čistého špendlíku, jehly nebo malého šídla udělejte do širokého konce vajíčka malou dírku. Tím se uvolní tlak uvnitř vejce a sníží se riziko jeho prasknutí během vaření.

3) Pomoci může i regulace teploty vody

vařené vejce se vyvarujte rozbité skořápky explodované
Kredity: iStock – Mod: ADGM

A náhlá změna teploty může vést k prasklinám ve skořápce. Abyste tomu zabránili, začněte tím, že vejce vložíte do hrnce se studenou vodou a poté vodu přivedete k varu na středním plameni. Především se vyvarujte přivedení vody k varu. Vařící voda může způsobit teplotní šok a praskliny ve skořápce, protože vejce do sebe budou od začátku vaření prudce narážet. Pomalé, kontrolované vaření na nízkém a stálém ohni zabrání prasknutí. Vařící voda navíc zajistí jednotnější výsledek.

Bonus navíc: pokud máte kuchyňský teploměr, můžete sledovat teplotu vody a zajistit, aby nepřekročila 80 až 90 °C.

4) Do vody na vaření přidejte ocet nebo sůl

Přidání lžíce octa do vody na vaření může pomoci zabránit prasknutí vajec. Ocet zpevňuje skořápku a snižuje riziko prasknutí během vaření. A pokud byla skořápka křehká, přidání octa pomůže tomu, aby se bílek příliš nerozlil do vody! Ve skutečnosti to způsobí rychlejší srážení jeho proteinů, čímž se zabrání katastrofě. Došel vám ocet? Žádný problém ! Nahraďte ji solí aby nedošlo k rozbití skořápky.

5) Trik se zápalkami, jak udržet skořápku neporušenou

Jako mnoho babiček se možná rozhodnete vložit do vařící vody tři zápalky, abyste zabránili prasknutí skořápky vajíčka. Nezapomeňte je však zapálit a poté na ně fouknout, abyste je uhasili, než je vklouznete do vody, aby byla zajištěna optimální účinnost.

6) Po uvaření rychle zchlaďte

ledová voda versus rozbitá vaječná skořápka během vaření
Kredity: iStock – Mod: ADGM

Jakmile jsou vaše vejce uvařená podle vašich preferencí (na měkko, natvrdo atd.), vyjměte je z vroucí vody a vložte je ihned do misky s ledovou vodou. Rychlé ochlazení zastaví vaření a zabrání převaření, které by mohlo oslabit skořápku.

Stačí vařit 3 minuty na měkko, 6 minut na měkko a 9 minut na tvrdo podle toho, co si přejete k snídani nebo obědu. ! Jakmile je vaření úspěšné, objevte také naše tipy na loupání skořápky během několika sekund.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic