7 potravin, u kterých se budete více potit (a které preferovat)

Pocení je přirozený proces nezbytný pro regulaci tělesné teploty, vylučování toxinů a udržování tělesné rovnováhy. Někdy se však může projevit intenzivněji než obvykle, například když je v létě horko nebo po sportovním sezení, ze kterého z nás stéká pot. Hormonální výkyvy, nadváha, nemoci, emoční faktory (stres, úzkost a silné emoce), metabolismus, genetika nebo i počet potních žláz v kůži, mnoho faktorů může způsobit, že se potíte více či méně než jiný člověk. A pokud tyto příčiny nemůžeme vždy ovlivnit, existuje jedna, kterou můžeme ovlivnit: strava. Některé spouštěcí potraviny mohou skutečně podporovat pocení, zatímco jiné ho pomáhají udržet pod kontrolou.

Ať už si chcete udržet tričko ostré během důležité schůzky, zlepšit svůj sportovní výkon, aniž byste se obtěžovali nadměrným pocením, nebo jednoduše lépe porozumět tomu, jak vaše strava ovlivňuje vaše tělo, objevte silné spojení mezi vaší stravou a potem. Hyperhidróza (neboli nadměrné pocení) se vás již nebude týkat!

Zde jsou potraviny, při kterých se více potíte

Kredity: iStock

Kořeněná jídla

Potraviny bohaté na koření (chili, pepř, kari, silné koření atd.) mohou stimulují potní žlázy a tím zvyšují pocení. Riskují také nepříjemný zápach potu, stejně jako cibule, mléčné výrobky, červené maso nebo dokonce česnek.

Nápoje a potraviny bohaté na kofein zvyšují pocení

Kofeinové nápoje jako káva, čaj a energetické nápoje fungují jako stimulanty na těle. Přitom mohou způsobit zvýšené pocení.

Alkohol

Konzumace alkoholu může rozšiřují krevní cévy a zvyšují tělesnou teplotu, což má za následek zvýšené pocení. Kromě toho, stejně jako kofein, mohou alkoholické nápoje podporovat dehydrataci. Kromě zvýšeného pocení však může dehydratace vést k pocitům žízně, suchu v ústech, suché pokožce, zvýšené únavě a méně častému a tmavšímu močení.

Mastné a smažené jídlo

Potraviny s vysokým obsahem tuku mohou zrychlit metabolismus. Toto tedy bude urychlit tvorbu tepla v tělecož vede ke zvýšenému pocení.

Potraviny bohaté na sůl jsou spojeny s pocením

Nadměrná konzumace soli může narušit vodní rovnováhu těla. To pak způsobí silnou dehydrataci a také zvýšené pocení, aby se pokusilo situaci regulovat.

Pozor na rafinované cukry

Potraviny s vysokým obsahem přidaných cukrů podporují extrémní a rychlé výkyvy hladiny cukru v krvi. Jejich účinky na hladinu cukru v krvi tak mohou ovlivnit metabolismus a tím i pocení.

Zpracované potraviny

Obecně je lepší omezit zpracované nebo ultrazpracované produkty. Ve skutečnosti jsou příliš bohaté na tuky, sodík a cukry. Jsou také těžko stravitelné a vyžadují pro tělo dlouhý proces trávení, což nepomáhá regulovat pocení… právě naopak! Vybírejte co nejvíce domácí, abyste měli pocení co nejvíce pod kontrolou.

Naopak, zde jsou potraviny, které pomáhají kontrolovat pocení

hořčík zdraví nedostatek minerálů křeče
Kredity: iStock

Ovoce a zelenina bohaté na vodu

Vysoce hydratační ovoce a zelenina, jako je meloun, meloun, okurka a zelenina, jako je salát a celer, jsou bohaté na vodu, pomáhají udržovat hydrataci a regulovat tělesnou teplotu. Tyto potraviny vám také pomohou cítit se chladněji během vlny veder.

Potraviny bohaté na draslík proti pocení

Potraviny jako banány, špenát a sladké brambory jsou bohaté na draslík. Tyto potraviny však pomáhají vyrovnávat hladiny tekutin v těle a zabraňuje dehydrataci.

Potraviny bohaté na hořčík pro regulaci pocení

Potraviny bohaté na hořčík, jako jsou ořechy, semínka, špenát a avokádo, hrají důležitou a velmi pozitivní roli v regulace pocení a tělesné teploty.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje antioxidanty a katechiny. Kombinace těchto dvou sloučenin může mimo jiné pomoci regulovat pocení.

Potraviny bohaté na vlákninu

Celé nebo polokompletní obiloviny, ovoce a zelenina, luštěniny, celá semena atd. Pomáhají potraviny bohaté na vlákninu regulovat trávení. To jim umožňuje mít zdánlivě významný pozitivní vliv na pocení. Pomalé a obtížné trávení totiž může způsobit zvýšenou produkci potu.

Drůbež a bílé maso

Na rozdíl od červeného masa a uzenin, které jsou velmi tučné a dlouho se tráví, je libové maso (kuřecí, krůtí atd.) dobrý zdroj bílkovin bez přílišného tuku. Tato vlastnost pomáhá udržovat vyvážený metabolismus a stabilní tělesnou teplotu.

Potraviny bohaté na vitamíny B

Potraviny jako čočka, špenát a vejce jsou bohaté na vitamíny B. To druhé je známo přispívají k dobrému metabolismukterý tak může mít pozitivní vliv na pocení.

Další tipy kromě potravin pro kontrolu pocení

pocení letní teplo oblečení tričko pokryté potem
Kredity: iStock

Nejprve se rozhodněte pro oblečení lehké a prodyšné přírodní tkaniny jako bavlna, konopí nebo len. Umožňují cirkulaci vzduchu a pomáhají rychleji odvádět pot. Naopak se vyhněte syntetickým tkaninám, které mohou zachycovat teplo a podporovat pocení. Dále si všimněte, že deodorant maskuje pachyzatímco antiperspirant snižuje tvorbu potu. Pro zvýšení účinnosti zvolte svůj hygienický přípravek podle požadovaného účinku. Pokud se tedy chcete méně potit, obraťte se na antiperspirant nebo antiperspirant.

Kromě pravidelného sprchování pijte hodně vody. Opravdu, a dobrá hydratace pomáhá udržovat tělesnou teplotu a může potenciálně snížit pocit nadměrného pocení. THE tabák a alkohol mohou zvýšit pocenísnažte se jejich spotřebu co nejvíce omezit nebo se jí vyhnout. Nakonec nacvičte relaxaci. I když tato rada může být překvapením, je ve skutečnosti logická, pokud jde o Stres a úzkost mohou zvýšit pocení. Meditace, jóga nebo jiné relaxační techniky vám proto mohou pomoci je zvládnout a potenciálně snížit pocení.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic