Bouře a bouře: 8 tipů na ochranu zahrady a zeleninového záhonu

Pokud je léto obdobím dobře známým svými epizodami veder, nevyznačuje se pouze extrémními horky a suchem. Letní období může být ve skutečnosti doprovázeno bouřkami a prudkými bouřkami se silným větrem, silným deštěm a někdy i ničivým krupobitím. Problém je v tom, že toto chaotické počasí může způsobit vážné škody na zahradě a zejména na zeleninové zahradě, kde mohou rostliny v případě vážného špatného počasí velmi trpět. Naštěstí se ti nejpředvídavější zahrádkáři mohou vyhnout nenávratným škodám na zahradě nebo zeleninové zahrádce tím, že udělají pár ochranných opatření proti riziku vichřice nebo vichřice. Zde jsou správná opatření a opatření, která byste měli znát pro zahradničení v souladu s přírodními živly!

Budete-li dbát na dodržování výstrah před bouřkami a budete proaktivní, vaše ovoce a zelenina se nebudou muset ničeho bát.

1) Nezapomeňte sklízet ovoce a zeleninu

Kredity: iStock

S počasím vaše plodiny riskují, že uvidí všechny barvy a nejste v bezpečí před tím, že vaše rostliny skončí poškozenými a rozvinou se u nich kryptogamní choroby. Abyste nepřišli o všechno, alespoň o tom přemýšlejte sklizeň zralého ovoce a zeleniny, i když to znamená zmrazení části, pokud je toho hodně. Pro tyto potraviny je lepší být ukrytý uvnitř než venku, kde byste je mohli najít v žalostném stavu, jakmile bouře přejde.

2) Mulčujte půdu

mulčování mulčovací zeleninová zahrada
Kredity: iStock

Půda se vytvoří dlouho, ale stačí jedna špatná bouře, aby vše zničila během pár minut. Přívalové deště totiž podporují tvorbu „krusty bahna“ na jeho povrchu. To se vysvětluje skutečností, že odtok bude tlačit zemi, aby se usadila a ztvrdla, tím zabráníte dobrému růstu vašich rostlin a způsobíte sesuvy půdy. Navíc už nebudete moci efektivně zalévat, protože voda už neprojde také. Aby půda neskončila v roklinách, chraňte jej pod dobrou vrstvou mulče : sláma, kapradí, sušená rostlinná hmota, odumřelé listy… Kromě toho, že absorbuje přebytečnou vodu a chrání vaši půdu, omezí to také vyvracení rostlin v případě prudkého větru. Jen se ujistěte, že mulč není v kontaktu s listy. To může skutečně způsobit onemocnění.

Tip navíc: nezapomeňte po bouři okopávat, abyste změkčili půdu a zvýšili účinky zavlažování, pokud se země usadila.

3) Převezměte iniciativu a snadno omezte určité škody

rozbitý hrnec převrácený vichřicí bouře zahrada a zeleninová zahrada
Kredity: iStock

Když uvidíte varování před bouřkou nebo bouřkou, projděte se po zahradě a zeleninovém záhonu identifikovat předměty, které by mohly odletět : slunečník, květináče, zahradní nábytek, lehátko, pergola, ploty, skleníky… Všechny tyto předměty riskují poškození okolních rostlin nebo i fasády domu. Tak přemýšlejte připojit, opravit, zablokovat nebo uložit to vše před příchodem špatného počasí. Zahradní nábytek, některé květináče a květináče můžete také co nejdříve přenést dovnitř, abyste je ochránili. Pokud nemůžete přinést své květináče, nic vám v tom nebrání udržujte je na místě pomocí lana nebo drátu. Zabráníte tak jejich převrácení při sebemenším poryvu.

4) Posílit kůly rostlin

vytyčování rostlin vysazování rostlin v zahradě a zeleninové zahradě před bouří nebo bouří
Kredity: iStock

Vítr může poškodit křehké rostliny: vzcházející květiny (topolovky atd.), rajčata, papriky, lilky atd. Je proto nezbytné používat kůly nebo kůly, aby je udržely na místě. Chcete-li to provést, umístěte podpěru na stranu, ze které bude obecně foukat vítr. Pokud již máte nastaveno doučování, zkontrolujte, zda stále dobře drží, že podpěra zůstane pevná a že vašim rostlinám nehrozí pád při prvním poryvu větru. Je-li to nutné, přidejte další upevnění pro zpevnění podpěry, ale neupevňujte ji příliš blízko k základně, abyste neporanili kořeny (nejlépe je zapíchnout ji hned po výsadbě).

5) Zkontrolujte své stromy

prořezávejte křehké větve stromů v případě bouřky nebo bouřky, abyste ochránili zahradu nebo zeleninový záhon
Kredity: iStock

Jednoduchým pohledem při procházce po zahradě to zvládnete identifikovat větve stromů, které se zdají být křehké nebo již zlomené. Je pak lepší je odstranit, aby nezpůsobily škody na zahradě nebo domě. Zkontrolujte také větve, které mají hodně ovoce a zeleniny, protože je to hodně zatěžuje. Pokud je nemůžete odlehčit tím, že všechno sklidíte, zkuste toposkytnout oporu těmto zatíženým větvím pomocí stojanů ve tvaru T pevně spojené s těmito větvemi. Zabráníte tak prasknutí větve.

6) Chraňte své zranitelné rostliny

síť proti krupobití pro ochranu zahrady a zeleninového záhonu v případě bouřky nebo bouřky
Kredity: iStock

Plachta, skleník, tunel… Všechny prostředky jsou dobré k ochraně vašich křehkých a zeleninových rostlin a také vašich ovocných stromů před přívalovými dešti a kroupami. Můžete také zakoupit zvonky, které můžete nainstalovat na citlivé rostliny. Nezapomeňte však vše odstranit, jakmile špatné počasí pomine. Nebudete tak riskovat, že své plodiny udusíte. Konečně vězte, že existují konkrétně sítě proti krupobití. Síť proti krupobití pomáhá chránit rostliny jak před kroupami, ale také před silnými slunečními paprsky v létě.

7) Nejnovější doporučení pro ochranu zahrady a zeleninové zahrady v případě bouřky

Berberis julianae, dřišťál Saint Julien's větrolam keře zahradní živé ploty
Saint Julien dřišťál. Kredity: iStock

Nemusíme o tom nutně přemýšlet, ale přidání živých plotů proti větrolamům může být velmi užitečný na zahradě a zeleninovém záhonu v případě bouřky. Existuje například tis, vavřín portugalský (dobře odolává suchu) a dřišťál Saint-Julien. Pokud se rozhodnete pro pevnou a odolnou odrůdu se stálezeleným nebo polostálezeleným olistěním, umožníte v zahradě cirkulovat vzduch a zároveň ochráníte vaše plodiny před příliš silným větrem. Konečně, plánovat řešení evakuace vody abyste zabránili jejich stagnaci na vašich plodinách. Obvykle existují okapy, ale pokud ne, poslouží vám odvodňovací kanály, které přidáte. Předejdete tak záplavám na plantážích, v kurníku nebo dokonce ve sklepě…

8) A co děláme po bouřce na zeleni a na zahradě?

zahradní rajčata explodovala po bouři
Kredity: iStock

Navzdory všem vašim preventivním opatřením si občas po bouřce všimnete na zeleninové zahradě nějaké škody. Zde jsou dobré zahradnické činnosti, které by měl každý zahradník dodržovat při čištění:

Posbírejte spadané ovoce a zeleninu, abyste zabránili jejich hnilobě. Ty pak můžete sníst (i kdyby to znamenalo vyhradit si je do polévek nebo kompotů, kdyby se poškodily) nebo dát do kompostu.
-Sbírejte polámané větve ze stromů a keřů, pak narovnejte povislé rostliny kůlem.
-Čisté květinové záhony a květináče odstranění poškozených částí. Poškozené listy a větvičky neváhejte odříznout.
-Zkontrolujte stav kůlů, zvonků a ochran a odstraňte plachty.
-Léč s Bordeauxská směs k prevenci rozvoje plísňových onemocnění.
Okopávání a pletí půdy provzdušnit a rozložit jej.
– Poté, co se postaráte o nakypření půdy, můžete nahradit mulč, který zmizel.
-Nahraďte rostliny, které jsou příliš poškozené, zejména pokud se jedná o cukety, cherry rajčata a odrůdy s velkým raným ovocem, fazole, okurky, letní nebo podzimní saláty nebo okurky.

Kromě toho objevte všechny naše tipy, jak uklidnit své mazlíčky vyděšené bouřkami, a také bezpečnostní rady, které musíte bezpodmínečně dodržovat.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic