Broskve a nektarinky: všechny tipy, jak je uchovat déle

Broskve a nektarinky jsou v létě velmi oblíbené šťavnaté a sladké ovoce. Stejně jako u třešní je však doba jejich zralosti často pomíjivá. Není proto neobvyklé, že milovníci peckovin hledají způsoby, jak je uchovat déle. Dobrou zprávou je, že pomocí několika jednoduchých triků můžete prodloužit životnost těchto jemných plodů a zároveň zachovat jejich vynikající chuť a rozplývavou texturu. Díky těmto praktickým a účinným metodám budete moci zabránit tomu, aby vaše broskve a nektarinky předčasně zahnívaly nebo nezmoukaly či zrnily. Ať už je chcete ochutnávat postupně, integrovat je do svých oblíbených receptů (koláč, ovocný salát, džem atd.) nebo si je vychutnat jako osvěžující svačinu, řiďte se těmito tipy, abyste z těchto letních skvostů vytěžili maximum po celý rok. sezóna.

Jak vybrat ty správné broskve a nektarinky?

Kredity: iStock

Tato otázka se může zdát zvláštní, ale přesto je silně spojena s problematikou ochrany přírody. Ve skutečnosti zde mluvíme o neklimakterické ovoce. Stručně řečeno: po utržení již příliš nezrají, a proto je důležité je pečlivě vybírat, abyste využili všechny jejich chuti.

Chcete-li broskve a nektarinky vybírat pečlivě, vybírejte plody s hladkou slupkou, bez modřin a hnědých skvrn. Barvení musí být jednotný. Broskve by tedy měly mít zlatý nebo růžový odstín, zatímco nektarinky by měly být oranžové s hladkou slupkou. Rozhodněte se zejména pro ty, které vydávají a sladká ovocná vůně a které jsou mírně měkký na dotek. Pokud je chcete sníst rychle, vybírejte zralejší broskve a nektarinky, ale pokud je plánujete pár dní uchovat, vsaďte na pevnější plody, aby se příliš rychle nezkazily. Nakonec se vyhněte příliš tvrdému nebo zelenému ovoci, po koupi totiž špatně dozraje. Můžete jim však pomoci tím, že je v případě potřeby dáte do sáčku s jablkem nebo banánem.

Jak skladovat broskve a nektarinky?

broskve
Kredity: Pixabay/Color

Vždy začínejte skladováním při pokojové teplotě

Pokud vaše broskve nebo nektarinky ještě nejsou zralé nebo právě dosáhly zralosti, je lepší je trochu nechat při pokojové teplotě na chladném, větraném místěale především mimo dosah přímého slunečního záření. Během několika dní budou přirozeně dozrávat. Pravidelně kontrolujte jejich zralost jemným přitlačením. Když se pod mírným tlakem poddají, jsou zralé a připravené k jídlu. A jakmile dozrají, rychle je spotřebujte, abyste si užili jejich nejlepší chuť. Zralé plody jsou náchylnější k poškození a rychleji se kazí. V každém případě je držte dál od ovoce, které uvolňuje velké množství etylenu (jablko, banán, hruška atd.) a mohlo by tak způsobit hnilobu. Nakonec se vyhněte otřesům, které by je mohly poškodit.

Skladování v lednici, pouze u velmi zralých broskví a jiného peckovin

Jestli chceš zpomalit proces zrání nebo konzervovat zralé plodyumístěte je v zásuvce na zeleninu v lednici. Dbejte na to, abyste je nerozdrtili nebo naskládali, abyste se vyhnuli modřinám. Pokud máte velmi zralé plody, také je oddělte od ostatních, abyste zabránili jejich přenosu zralosti na jiné ovoce a jejich předčasnému stárnutí. Konečně se zamyslete vyjměte je z chladničky několik hodin před jejich konzumací aby se vrátily na pokojovou teplotu, což zlepší jejich chuť a texturu. Vskutku, chlad je trochu dehydratuje. Vždy mějte také na paměti, že tyto plody jsou křehké a podléhají zkáze. Je proto vhodnější je rychle spotřebovat, abyste využili jejich optimální čerstvosti a předešli plýtvání.

A jak řezané broskve a nektarinky skladovat?

Vložte kousky ovoce do vzduchotěsné nádoby nebo znovu uzavíratelného mrazicího sáčku. Pokud chcete, můžete do kousků ovoce přidat trochu citronové šťávy, aby nezhnědly. THE citronová šťáva skutečně působí jako antioxidant. Pokud se vám to nelíbí, můžete ovoce potřít také směsí půl lžičky kyseliny askorbové na šest lžic vody. Nakonec nádobu pevně uzavřete omezit vysychání a předčasné kažení plodůa umístěte nádobu do chladničky. Nakrájené broskve a nektarinky lze takto uchovávat maximálně tři až čtyři dny. Řezané ovoce mívá časem změknou a ztratí chuťnečekejte, až je sníte!

Můžete zmrazit broskve a nektarinky? Pokud ano, jak?

jak skladovat broskve jak je zmrazit
Kredity: iStock

Ano, broskve a nektarinky můžete zamrazit, aby vám déle uchovaly, zvláště když je jich příliš mnoho a chcete zabránit hnilobě zásob. Chcete-li to provést, začněte tím, že ovoce umyjete a rozříznete napůl, abyste odstranili pecku. Poté je můžete nakrájet na plátky nebo čtvrtky podle vašich preferencí. Poté přeneste kusy do a mrazicí sáček nebo vzduchotěsná nádoba při použití plastového sáčku dbejte na to, abyste vytlačili co nejvíce vzduchu. Uchovávejte je v mrazáku do šesti nebo osmi měsíců. V ideálním případě můžete toto zmrazené ovoce kdykoli použít do smoothies, dezertů nebo receptů na pečení.

Další možnost: konzervujte sirupem!

Pro dlouhé skladování se můžete také rozhodnout pro a konzervace v sirupu. To bude mít výhodu v lepším zachování jejich chuti. K tomu je třeba je oloupat, vypeckovat a nakrájet na kousky. Poté připravte světlý sirup tak, že vaříte vodu s cukrem (na tucet broskví počítejte 1,5 litru vody se 600 g moučkového cukru), dokud se cukr nerozpustí, asi deset minut. Kousky ovoce vložte do sterilizovaných sklenic a zalijte ovocem sirupem. Před sterilizací sklenice pevně uzavřete a uskladněte na chladném a suchém místě.

A když už je pozdě, co dělat se svým přezrálým ovocem?

broskvový koláč s medovou polevou, aby se leskl
Kredity: iStock

Všechny přezrálé peckoviny se dobře hodí k přípravě domácích koláčů, kompotů, džemů nebo zmrzlin. Myslete také na pečenou broskev k jogurtové zmrzlině nebo ke zmrazení všeho na vitamínové smoothie.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic