Chia semínka: 8 dobrých důvodů, proč tuto superpotravinu propadnout

Chia semínka pocházející ze Střední Ameriky byla konzumována již starověkými civilizacemi pro jejich zásobování energií a léčivé vlastnosti. Dnes, i bez příznivce zdravé výživy, je těžké tento fenomén, který je obzvláště populární, přehlédnout. Tato malá semínka, která jsou bohatá na esenciální živiny, nevypadají moc, nabízejí působivou škálu nutričních výhod pro zdraví. To jim umožnilo rychle se etablovat jako základní složka ve světě výživy. Ale měli bychom podlehnout trendu? Ať už hledáte zlepšení trávení, posílení srdce nebo nabití energie, tato superpotravina může být právě tou odpovědí, na kterou jste čekali! Objevte působivé přednosti těchto malých semínek a jak je snadno začlenit do různých pokrmů, abyste získali všechny zdravotní výhody.

Jaké jsou výhody chia semínek?

Kredity: Flickr/Marco Verch

1) Chia semínka jsou bohatá na základní živiny

Navzdory své malé velikosti jsou chia semínka a koncentrát esenciálních živin. Obsahuje dietní vlákninu, vysoce kvalitní bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny a minerály jako vápník, hořčík a fosfor. Toto výživné složení z něj dělá cenný doplněk zdravé a vyvážené stravy.

2) Velmi cenný zdroj omega-3 mastných kyselin

Chia semínka jsou jeden z nejlepších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin, nezbytných pro zdraví srdce. Tyto mastné kyseliny pomáhají snižovat záněty, snižují hladinu LDL cholesterolu a podporují funkci mozku.

3) Tato superpotravina podporuje trávení

Bohatá vláknina přítomná v těchto semenech k tomu výrazně přispívá zlepšit trávení. Když se dostanou do kontaktu s tekutinami, vytvoří viskózní gel, který pomůže regulovat střevní průchod a zabránit zácpě.

4) Super spojenci pro lepší kontrolu hladiny cukru v krvi

Rozpustná vláknina může zpomalit trávení a vstřebávání sacharidů. Tato akce pak udrží stabilní hladinu cukru v krvi. Tato funkce je užitečná zejména pro lidi s diabetem 2. typu.

5) Chia semínka pro podporu sytosti a regulaci hmotnosti

Tato semena absorbují tekutiny a bobtnají v žaludku. Aniž bychom nutně mluvili o účinku potlačujícím chuť k jídlu při hubnutí, bude to tak podporovat pocit sytosti rychlejší a efektivnější. Tato ctnost vám tedy umožňuje během dne ovládat vaši chuť k jídlu a pocit hladu. Dost na boj s nechtěnými touhami po a lepší řízení hmotnosti.

6) Složka volby pro lepší zdraví srdce

Díky obsahu omega-3 mastných kyselin, vlákniny a antioxidantů jsou chia semínka vynikající pro srdce. Pomáhají snižovat krevní tlak, snižují hladinu triglyceridů a zlepšují celkové kardiovaskulární zdraví.

7) Bohaté množství cenných antioxidantů

Antioxidanty nacházející se v chia semínkách (zejména flavonoidy) chrání buňky těla před poškozením způsobeným volnými radikály. Tato vlastnost semen zpomaluje proces stárnutí a snižuje riziko chronických onemocnění.

8) Netušená protizánětlivá podpora

Díky svým antioxidantům tato semena mají protizánětlivé vlastnosti. To má tedy za následek poněkud snížení rizika chronických zánětlivých onemocnění, jako je artritida a srdeční onemocnění.

Jak využít chia semínka při vaření?

Čokoládový pudink a chia semínka
Kredity: iStock

Chia semínka jsou neuvěřitelně všestranná a snadno se začleňují do různých pokrmů zvýšit jejich nutriční hodnotu při poskytování a dotek křupání. Zde je několik nápadů, jak z těchto výživných malých semínek vytěžit maximum:

Udělejte si pudink z chia semínek

Jedním z nejoblíbenějších způsobů použití chia semínek je vytvoření lahodného pudinku. Budeš schopen konzumujte ráno nebo při svačině na gurmánské občerstvení. Jednoduše smíchejte chia semínka s rostlinným mlékem nebo jogurtem. Dochutit můžete lžící neslazeného kakaa, cukrem (med, sladidlo, agávový sirup atd.) a nechat uležet v lednici na pár hodin nebo přes noc. Výsledek ? Krémová textura podobná pudinku, kterou můžete doplnit čerstvým sezónním ovocem, ořechy, hořkou čokoládou nebo granolou. Tohle se vám bude líbit zdravá, chutná a sytá svačina !

Chia semínka ve vašich nápojích

Můžete je přidat do nápojů, jako je voda, ovocné šťávy, smoothies nebo nálevy texturované, výživné a osvěžující nápoje. Přidejte si do smoothies například lžíci chia semínek, abyste v nich zvýšili obsah vlákniny, bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Chia semínka se dokonale promíchají s ostatními ingrediencemi smoothie.

Ve vašem chlebu a pečivu

Přidejte chia semínka do těsta na chleba, sušenek nebo energetických tyčinek zvýšit jejich nutriční hodnotu. Pro výživnější koláče ho můžete přidat i do domácího křehkého těsta.

Jako ozdoba

Posypte těmito béžovými nebo černými semínky své cereálie, jogurt, saláty nebo těstoviny, abyste dodali nádech křupavosti a extra živin.

Náhražka vajec vyrobená z chia semínek

Nemáte již vejce pro svůj recept nebo trpíte alergií na vejce? V tomto případě použijte semena jako alternativu k nahrazení vajec ve vašich receptech na vaření a pečení! Jednoduše smíchejte jednu lžíci mletých chia semínek se třemi lžícemi vody, abyste získali a želatinová konzistence podobná vejci. Tuto směs pak použijte jako pořadač například do koláčů, muffinů a palačinek.

Jaká jsou bezpečnostní opatření nebo kontraindikace pro použití chia semínek?

Borůvková ovesná kaše s chia semínky a skořicí
Kredity: iStock

Při zařazování chia semínek do svého jídelníčku mějte na paměti několik důležitých opatření:
-Zejména se ujistěte, že pijete dostatek vody, abyste se vyhnuli dehydrataci, protože tato malá černá semínka absorbují tekutiny.
-Přestože alergie na chia semínka být vzácnétaké si dávejte pozor na případné alergické reakce.
-Pokud berete léky, ale i když máte problémy se srážlivostí krve nebo specifická onemocnění, je to také lepší navštivte lékaře nebo zdravotnickým pracovníkem před přidáním těchto semen do vaší stravy. Ve skutečnosti mohou interagovat s určitými způsoby léčby a mají vliv na trávení.
-Konečně, začít s malými částkami abyste se vyhnuli gastrointestinálním potížím. Používejte přibližně 20 až 25 g denně.

Umírněnost a přiměřená opatření vám umožní maximálně využít přínos chia semínek pro vaše zdraví.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic