Domov: 10 běžných, někdy netušené předměty, které zvyšují riziko rakoviny

Váš domov je místo, kde se obvykle cítíte bezpečně. Toto ubytování, které milujete, však může obsahovat někdy netušené nebezpečí pro vaše zdraví. Mnoho předmětů a produktů, které denně používáme, může skutečně přispívat k riziku rakoviny. Po té, která odhalila karcinogenní potraviny, nyní objevte neúplný seznam některých z těchto karcinogenních předmětů a produktů, abyste mohli přijímat informovanější rozhodnutí o tom, jak chránit své zdraví a blaho své rodiny. Poskytneme vám také praktická řešení a bezpečnější alternativy, jak vytvořit zdravější domácí prostředí a minimalizovat tak rizika pro vás a vaše blízké.

1) Kávové kapsle, užívejte s mírou

Kredity: iStock

Výzkumníci z Barcelonské univerzity ve Španělsku odhadli množství furanu, chemické sloučeniny podobné benzenu, která je považována za pravděpodobný karcinogen pro člověka podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) v kávových kapslích. Koncentrace furanu však byla vyšší v espressech připravených z kávových kapslí (mezi 117 a 244 nanogramy na ml) než v jiných typech kávy, jako je filtrovaná káva (mezi 20 a 78 nanogramy na ml) nebo káva bez kofeinu (mezi 14 a 65 nanogramů na ml), což se vysvětluje tím, že stroje na kapsle používají k přípravě kávy vysokotlakou vodu, která extrahuje z nápoje více furanu.

Naštěstí vědci odhadují, že hladiny furanu v kapslové kávě (0,03 až 0,38 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti za den) zůstávají hluboko pod maximálními doporučenými dávkami (2 mikrogramy). Jinými slovy, k dosažení této hranice byste museli spotřebovat kolem dvaceti šálků kapslové kávy denně! Pokud se však obáváte o své zdraví, je vhodné zvolte nekapsulovanou praženou černou kávu což bude představovat menší poškození zdraví těžkých pijáků kávy.

2) Deodoranty plné hliníku, karcinogenů

deodorant antiperspirant v podpaží
Kredity: iStock

Většina deodorantů, tzn téměř 9 z 10obsahují soli hliníku, jako je „hydrochlorid hlinitý“, někdy až 20%, ke snížení pocení a skvrn na prádle. Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických produktů (ANSM) však doporučuje koncentrace hliníku omezena na 0,6% v těchto produktech, které také denně aplikujeme. Hliník také zaujímá třetí místo na seznamu nejvíce karcinogenních produktů podle IARC.

Než si nějaký koupíte, nezapomeňte zkontrolovat složení vašeho deodorantu, abyste si ověřili, že ho neobsahuje žádný hliník. Dávejte si také pozor, abyste použili kámen kamence, který žádný neobsahuje, pokud zvolíte tuto alternativu, abyste omezili riziko nádorů prsu. Hledejte kámen kamence vyrobený z „kamence draselného“ a ne „alum amonného“.

3) Kadidlo, nástroj pohody, který vám nepřeje

kadidlo
Kredity: Pixabay/StockSnap

Stejně jako arménský papír se při použití uvolňuje kadidlo zvláště škodlivé a karcinogenní těkavé znečišťující látky jako je benzen, formaldehyd a styren. Pro informaci IARC označuje benzen za určitý karcinogen pro člověka, který se podílí zejména na riziku rakoviny krve (nebo leukémie). Formaldehyd má velmi silnou souvislost s rakovinou nosohltanu. Vyhněte se proto příliš častému používání, příliš přímému vdechování kouře a spalování několika tyčinek najednou. Nezapomeňte také po použití kadidla dům vždy vyvětrat.

Jak provonět dům, aniž byste se otrávili?

Pro zdravější provonění interiéru můžete samozřejmě použít esenciální oleje. Mají se však také používat s šetrností. Některé dráždí dýchací cesty při použití v difúzi a mohou také znečišťovat vnitřní vzduch. Musí být proto příležitostně použity po kontrole, že jsou kompatibilní s použitím jako difuzér. Je také možné uvařit hrnec s vodou s kořením, aromatickými bylinkami a citrusovou kůrou uvolňuje zdravou a přirozenou vůni bezpečný. Nejlepší je však dům jednoduše uklidit a dobře vyvětrat udržujte vzduch zdravý a příjemný, aniž byste jej museli parfémovat.

4) Svíčky, jednoznačné spojení s dlouhodobou rakovinou

svíčky
Kredity: iStock

Svíčky přinášejí do interiéru krásnou atmosféru a příjemnou vůni. Při spalování však také uvolňuje mnoho znečišťujících látek a VOC (formaldehyd, oxid dusíku atd.) v okolním ovzduší. Toto znečištění okolního prostředí se však může projevit nejen samo velmi dráždivé a senzibilizujícícož může tedy zhoršit respirační onemocnění, jako je astma, ale také může podporovat rozvoj některých druhů rakoviny, počínaje rakovinou nosohltanu. S vydáním částice ještě jemnější než kadidlosvíčky mohou proniknout hlouběji do dýchacího a kardiovaskulárního systému, což má za následek dlouhodobá zdravotní rizika.

Vyvarujte se jejich příliš častému používání a spalování několika současně. Místo toho si jejich použití vyhraďte pro zvláštní příležitosti. Dále vybírejte přípravky s co nejpřirozenějším složením (rostlinný vosk apod.) a po použití dlouho větrejte.

5) PVC sprchové závěsy: karcinogenní doplňky

sprchový závěs
Kredity: iStock

PVC (nebo vinylové) sprchové závěsy mohou představovat riziko rakoviny. Studie ve Spojených státech odhaduje, že mohou uvolňují značné množství těkavých organických sloučenin (VOC), zejména ftaláty, silné endokrinní disruptory i ve velmi nízkých koncentracích. Tyto slavné ftaláty, přítomné v mnoha výrobcích z PVC (lepidla, ubrusy, balónky atd.), však vzbuzují obavy ohledně jejich podílí se na vzniku několika druhů rakovinyvčetně rakoviny jater a rakoviny varlat.

Chcete-li snížit potenciální rizika pro vaše zdraví a každodenní vystavení endokrinním disruptorům, nahraďte PVC sprchové závěsy alternativami, jako jsou záclony z organické bavlny, nylonu nebo polyesteru.

6) Naše mobilní telefony, karcinogenní nástroje při příliš častém používání

telefon ucho muž
Kredity: Mimzy / Pixabay

Univerzitní vědci z Bordeaux ve své studii Cerenat zkoumali mozkové nádory (jak benigní nádory, tak zhoubné nádory). Když to porovnali s geografickými daty a informacemi o používání smartphonů, byli schopni dojít k závěru intenzivní používání mobilního telefonu se často vyskytuje u pacientů často trpících rakovinou mozku, a to zejména agresivní formy, jako je gliom.

Chcete-li omezit vystavení jeho vlnám, zkraťte dobu používání na maximum a používejte pro hovory sadu handsfree. Je na to ten správný čas naučit se odpojit !

7) Toaletní papír a jeho tmavší skrytá strana

role toaletního papíru
Kredity: Pixabay

Konvenční toaletní papír sám o sobě neexistuje žádné bezprostřední nebezpečí pro tělo a pokožku pokud není parfémovaný nebo nasáklý tekutinou. Nicméně, stejně jako jiné předměty každodenní potřeby (obaly potravin, nepřilnavé pánve atd.), recyklovaný a transformovaný papír obsahuje PFAS (nebo per- a polyfluoralkylové látky), rodinu, která se skládá z více než 4000 chemických složek. Jedna z těchto sloučenin, 6:2 diPAP, je zvláště spojena s problémy s plodností, kardiovaskulárními problémy a rakovinou varlat. Tyto znečišťující látky se však poté nacházejí v čistírenských kalech, které se následně upravují pro použití k zavlažování zemědělské půdy. Kromě, 89 % 6:2 diPAP v tomto kalu pochází z tohoto papíru. Takto může toaletní papír v konečném důsledku ovlivnit naše zdraví.

Je proto velmi důležité snížit spotřebu toaletního papíru. Můžete již používat méně denně, ale také jej nahradit jeho omyvatelným ekvivalentem nebo opláchnout vodou. Nakonec byl nechutný bidet našich starších v pořádku…

8) Naše mýdla, sprchové gely a šampony nejsou příliš čisté hygienické produkty

sprchový šampon na vlasy
Kredity: iStock

Mýdla, zubní pasty, šampony, různá kosmetika…Mnoho receptur obsahuje 1,4-dioxan, používané výrobci jako změkčovací rozpouštědlo. A když ho výrobci nepřidají, mohou si ho ingredience vyrobit samy, když jsou smíchány ve složení po chemických reakcích. Nicméně, od hlavní podezření se vznáší nad karcinogenitou této toxické sloučeniny. Národní ústav pro výzkum a bezpečnost (INRS) se dokonce jasně domnívá, že je „Podezření na vyvolání rakovinyzpůsobuje silné podráždění očí, může dráždit dýchací cesty“, ale také to, že opakovaná expozice může dále “způsobit vysušení nebo popraskání kůže“.

Při nákupu pečlivě zkontrolujte seznam ingrediencí, které tvoří vaše produkty. Neváhejte také změnit své návyky. Marseillské mýdlo používané pro Vaši kompletní hygienu resp přírodní a organické alternativy jako domácí tuhý šampon vám nabídne nesrovnatelnou čistotu bez újmy na zdraví.

Osvěžovače vzduchu, tyto určité karcinogeny, které používáme každý den

sprej parfém vnitřní osvěžovač vzduchu sprej znečištění
Kredity: iStock – Modifikace: ADGM

Deodorant ve spreji, který používáme každý den, obsahuje minimálně dvě látky považované WHO za karcinogenní: formaldehyd a benzen, o jejichž rizicích jsme se již zmínili dříve. Pro zachování zdraví je to lepší jako se svíčkami a kadidlem jednoduše se vyhněte používání chemických deodorantů. Čištění povrchů a tkanin a větrání místnosti jsou dvě preferovaná řešení pro deodoraci. Na toaletě je také možné zapálit sirku pro odstranění nepříjemného zápachu. Jinak přírodní deodorant vyrobený ručně za tři minuty může také bojovat proti nepříjemným pachům zdravěji.

Odstraňovače skvrn, široce používané karcinogeny

vyčistit koberec
Kredity: iStock

Chemické výrobky pro domácnost představují riziko pro naše zdraví plic a dokonce i naše celkové zdraví. To je zvláště případ čističe koberců, který obsahuje perchlorethylen (nebo tetrachlorethylen) a naftalendva”látky pravděpodobně karcinogenní pro člověka“ od IARC. Upozorňujeme také na to vystavení perchlorethylenu (neboli tetrachlorethylen), rozpouštědlo pro chemické čištění tkanin, bylo v roce 2001 jednoznačně spojeno s prudkým nárůstem rizika rakoviny střev, jazyka, jícnu, plic a močového měchýře u zaměstnanců čistíren.

Ať už používáte jakýkoli chemický čisticí prostředek, najdete ho vždy velmi výkonné alternativy z hlediska přírodních a ekologických čisticích prostředků. Bílý ocet, černé mýdlo nebo Marseillské mýdlo, jedlá soda… Možnosti jsou četné a snadno se používají! V případě skvrn na koberci je proto lepší použít vhodný odstraňovač skvrn nebo použít přírodní tipy na čištění koberců.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic