Fyzická nemoc: jak si ulevit a vyhnout se bodnutí na pláži?

Physalia (Physalia physalis, také nazývaná mořský měchýř, španělská galéra nebo portugalská galéra) je stejně krásná jako jedovatá a štiplavá. Proto se nedoporučuje dotýkat se těchto mořských živočichů, i když vypadají mrtví nebo uvízlí. Opravdu, kontakt s chapadly těchto cnidarianů je extrémně bolestivý a potenciálně nebezpečný. Musíte být také velmi opatrní, abyste si tyto falešné medúzy nezaměnili se skutečnými, protože účinky jejich bodnutí a léků se mohou lišit. Zde je vše, co potřebujete vědět o physalii, žihadle zanechaném jejími vlákny, ale také o tom, jak se vyhnout tomuto sifonoforu dobře známému surfařům a koupajícím se letos v létě na pláži.

Jak poznat physalii a kde se s ní můžeme setkat?

Tato vzdálená sestřenice medúzy měří přibližně 15 až 20 cm a má vak nafouknutý vzduchem, plovák, který jí pomáhá orientovat se ve větru. Je nemožné je zaměnit s medúzami, protože totéž plovák má narůžovělé nebo namodralé odstíny. Ve vodě mu tato vlastnost dodává vzhled plážového míče zářícího na slunci nebo igelitového sáčku.

Na začátku roku 2023 ARS z Pays de la Loire oznámila svou přítomnost podél svého pobřeží (zejména poblíž Jard sur Mer, Turballe, Piriac sur mer a Talmont Saint-Hilaire). Jejich přítomnost je však také zaznamenána na pobřeží Akvitánie a Charente-Maritime a také v Baskicku, kde muselo být koupání někdy zakázáno (Anglet, Biarritz atd.). Nakonec je na bretaňských pobřežích najdeme vzácněji.

Kredity: iStock

Jak vypadá kousnutí physalií a je nebezpečné?

Kontakt s jejich vlákny způsobuje kožní léze, které způsobují silnou, intenzivní bolest podobnou velké popálenině nebo elektrickému šoku. Navíc pruhyto můžeme vidět papulární kopřivka může trvat hodiny a svědění. Kůže může být také ozdobena puchýře, které trvají týdny a získá nafialovělý nádech. Mezi další běžné příznaky patří nevolnost a zvracení, místní pocení, bolest břicha, svalů nebo kloubů, pocit nevolnosti, dýchací potíže, ztráta vědomí, horečka a zrychlený tep a také krevní tlak.

Existuje také riziko alergické reakce. Naštěstí jsou anafylaktické reakce vzácné, ale existují rizika závažných komplikací (masivní edém s nekrózou, těžká hemolýza, selhání ledvin atd. Je třeba poznamenat, že pouze 10 % případů jsou závažné a vedou k hospitalizaci. Bolestivé puchýře mohou konečně ustoupit hyperpigmentované jizvy a později způsobit nové výrony bez kontaktu se zvířetem.

Portugalská nebo španělská galéra physalia
Kredity: iStock

Jak reagovat v případě bodnutí? Co dělat pro zmírnění bolesti?

V případě otravy physalií byste neměli netřete pokožku přímo rukou. Ve skutečnosti by ve skutečnosti riskovala, že bude pokryta bodavými popáleninami! A dokonce i s chirurgickými rukavicemi hrozí, že mikroskopické harpuny na jejich chapadlech projdou skrz. Vyhněte se také použití tepla, které zesílí popáleniny, i když je jed potenciálně tepelně labilní. Konečně, nikdy nepoužívejte ocet nebo čerstvou vodu. Stejně jako močení na bodnutí medúzy může prasknout bodavé nematocysty.

Tak co dělat?

1) Nejprve začněte opláchnutím postiženého místa mořskou vodou bez tření.

2) Poté, pokud je to možné, odstraňte viditelná vlákna dvojitou rukavicí nebo kleštěmi.

3) Vykartáčujte pokožku krémem na holení nebo suchým pískem (nikdy mokrý písek který je příliš těžký a mohl by proto rozdrtit zbytky chapadel). Poté seškrábněte tvrdým kartonem nebo kartonem směrem nahoru.

4) Nakonec opláchněte studenou nebo vlažnou mořskou vodou.

5) Ke zklidnění lézí můžete přiložit chlad, například ledový obklad v hadříku. Na druhou stranu, nikdy neaplikujte mast, gel nebo krém pokud lékař nedoporučí jinak.

Pokud je potřeba, poraďte se s lékařem nebo SAMU v závislosti na pozorovaných příznacíchzejména v případě poškození srdce a dýchacích cest. Poté můžete být odkázáni na léčbu související s vašimi příznaky nebo podobnou těm, která jsou potřebná v případě tepelného popálení. Někteří lidé vyžadují například antihistaminika, protizánětlivé látky, hojivá topika nebo dokonce antiseptika.

Jak se letos v létě vyhnout kousnutí physalií?

nikdy se nedotýkejte physalia na pláži
Kredity: iStock – Mod: ADGM

Jak bylo vysvětleno dříve, nejdůležitější je nikdy se tohoto mořského živočicha nedotknout. I když se zdá být mrtvý nebo vyplavený na pobřeží, dávejte pozor, abyste s ním nepřišli do přímého kontaktu. Ve skutečnosti zůstávají jeho bodavé buňky aktivní několik dní po jeho smrti. Navíc, vyvarujte se plavání nebo vodních aktivit při častém kontaktu s vodou na plážích ovlivněných jejich přítomností. Vyberte si například kite surfing nebo windsurfing, abyste omezili riziko expozice.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic