Hubení komárů: jak přilákat vážky do zahrady?

Léto přináší svůj díl radovánek, ale také svůj díl otravných komárů. Místo chemikálií nebo hlučných a drahých elektrospotřebičů existuje řešení, které je stejně jednoduché jako přirozené a estetické: vážky. Tato půvabná stvoření jsou nejen fascinující na pozorování, ale také hrají zásadní roli při regulaci populací komárů tím, že denně pohltí téměř sto těchto škodlivých hmyzů. Přilákání těchto elegantních zahradních dam proto může být ekologickým a efektivním přístupem ke snížení obtěžování způsobeného tímto kousavým hmyzem.

Nicméně, stejně jako u berušek, motýlů nebo dokonce ptáků, to zahrnuje vytvořit příjemné prostředí pro vážky v jeho zahradě. Jak to udělat ? Zde je návod, jak uspořádat zelené plochy tak, aby přilákaly tyto odonáty do vašeho domova.

Jaké jsou výhody mít na zahradě vážky?

Kredity: iStock

Za prvé, vážky poskytují estetický rozměr do vaší zahrady s jejich jasnými barvami a ladným letem. Je tedy příležitostí pozorovat tato zvířata, která fascinují malé i velké. Vítání vážek na vaší zahradě však jde mnohem dál.

Je to skutečně efektivní a ekologický způsob udržovat přirozenou rovnováhu v zahradě. Jako nenasytní predátoři se aktivně živí larvami a dospělci vodních komárů za letu, čímž pomáhají výrazně snížit populace komárů ve vaší zahradě. Regulací hmyzích populací zachovávají rozmanitost rostlinných druhů obecně tím, že omezují škody způsobené většinou škůdců. Jejich preference škodlivého hmyzu (mouchy, kobylky, létající mravenci, různí parazité atd.) pomáhá především udržet a zdravé a stabilní prostředí kde se může dařit rostlinám a dalším živočichům.

Nakonec je třeba připomenout, že vážky tráví většinu svého života jako vodní larvy. Jejich přítomnost a rozmanitost ve vaší zahradě tak může sloužit jako indikátory kvality vody vašich vodních ploch. Pokud se vám podaří přilákat vážky, může to být znamení, že vaše vodní ekosystém je vyvážený a zdravý. Je tedy ideálním spojencem pro milovníky vodních rostlin a vodních ploch na zahradě. A abych nic nezkazil, nekoušou ani neštípou. Jsou zkrátka pro člověka bezpečné.

Jak přilákat vážky do vašich venkovních prostor?

vážky v zahradě
Kredity: iStock

1) Vytvořte vodní bod

Vážky kladou vajíčka do vody a larvy se vyvíjejí ve vodním prostředí. Malé jezírko, jezírko nebo dokonce mělká nádoba s vodou, jako je kovový kbelík, může poskytnout a ideální stanoviště pro tento hmyz v jejich larvální podobě. Poté přidejte kameny a kameny nebo vodní rostliny poskytují místa pro odpočinek a hnízdění na vodní hladině. Dřevěné větve mohou sloužit i jako odpočívadla na vodě.

2) Vyberte rostliny, které jsou atraktivní a přívětivé k vážkám na vašem pozemku

Vážky rády posedávají vzcházející rostliny nad vodou. Vyberte si tedy vodní rostliny, jako jsou kosatce, rákos, rákos nebo dokonce lekníny. Tyto rostliny jim poskytnou povrchy k odpočinku a podpoří kladení vajíček.

Pečlivě můžete vybírat i rostliny v okolí jezírka. Některé rostliny, jako je levandule, šalvěj, přeslička, mléč bahenní, eupatorium purpureum, rudbekie, řebříček, ibišek, kosmos, slunečnice, denivky a dokonce i kapradiny jsou velmi atraktivní pro tyto krásné dámy. Nejen, že poskytnou bidýlka a úkryt, ale také přilákají vážkovou kořist. Nakonec se ujistětevytvářet různé úrovně vegetace s rostlinami různých výšek. To jim dá možnosti odpočinku, lovu a sledování jejich území.

3) Vytvořte slunečné A stinné oblasti

Zajistěte dostatek slunných oblastí, aby se vážky zahřály, a také několik zastíněných oblastí, kde mohou odpočívat mimo slunce. Například skály, keře a keře mohou poskytnout úkryt během nejteplejších měsíců roku. Ujistěte se však, že vaše jezírko je nachází na slunném místě které jim pomohou udržet teplo. To jim umožní dobře vysušit křídla před letem! Obecně řečeno, a velký otevřený prostor bez přemnožení stromů nebo keřů umožní jim volně létat a lovit.

4) Vyhněte se pesticidům k přilákání vážek

Pokud používáte chemické přípravky na ochranu rostlin, je malá šance, že tyto křehké odonáty navštíví vaši zahradu. Pesticidy skutečně mohou být škodlivé pro tento hmyz, jejich preferovanou kořist a jejich stanoviště. Volte proto biologické metody hubení škůdců, abyste pro ně zachovali zdravé prostředí. Bez chemikálií uvidíte život znovuzrozený ve vašich rostlinách a na zahradě!

5) Nechte zahradu žít a rozvíjet se bez překážek

Stejně jako opylující hmyz a biologická rozmanitost obecně, vážky vědí, jak ocenit zahrady, které nechávají malý prostor pro nedokonalosti a ladem, plné života a kořisti, na kterých si mohou pochutnat! Takže neváhejte kolem nechte ležet nějaké uschlé listí, větve a zbytky rostlin, jako tolik pozvánek přijít a ukrýt se do vaší zahrady. Při prořezávání stromů a keřů můžete také nechat vyčnívat několik větví sloužit jako bidýlka.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic