Jakou odrůdu brambor byste si měli vybrat pro své jídlo?

Je to klasika a přesto brambory zůstávají klíčovým prvkem na našich talířích. Lechtá naše chuťové pohárky stejně jako naši kreativitu, která se ho snaží znovu objevit ve všech jeho podobách, barvách a variacích: smažené, zapékané, v pyré nebo v hranolkách a nakrájené na kostky, plátky atd. Je to ingredience, o které si myslíte, že vědět jako své boty (a vaše patro). Když se však procházíme po stáncích našich trhů a supermarketů, naše oči se občas přistihnou, jak se zdržujeme na bramborách. A z jedné přepravky do druhé nejsou dvě stejné brambory. A kromě tohoto jediného fyzického rozdílu se jejich chuť a struktura také liší! Zde je návod, jak vybrat správnou odrůdu brambor pro váš recept.

Pokud jste nadšení pro vaření a chcete to posunout na další úroveň a připravovat jídla vyšší třídy s bramborami, staňte se fajnšmekry a vybírejte je pečlivě.

Brambory s pevnou dužinou

Brambory s pevnou dužninou mají vynikající vlastnosti při vaření. Používají se především pro dlouhé vaření (ve vodě nebo restování) a vaření v páře. Běžně se vyskytují v gratinovaných pokrmech, dušených pokrmech, salátech, kysaném zelí a gurmánských raclette.

Amandine: pro vaření ve vodě, v páře, vařit nebo smažit na pánvi
Annabelle: velmi dobrá odolnost při vaření, ideální pro vaření v páře nebo dušení
Belle de Fontenay: vychutnejte si jeho lehce oříškovou chuť v salátech nebo vaření v páře
BF15: tento kříženec mezi Flavou a Belle de Fontenay je perfektní dušený, pečený nebo smažený
Charlotte: odkaz na brambory s pevnou dužinou lze připravit v páře, v salátech nebo na pánvi
Zlatíčko moje : zabalené v krásné hladké červené barvě si jej můžete vychutnat v salátu, smažené na pánvi nebo dušené
Franceline: jeho velmi jemná textura je ideální pro dušení nebo pečení v troubě
Nicola: původem z Německa je dušená, v salátu nebo nejlépe smažená
Ostara: pro vaření v troubě nebo vaření v páře
Pompadour: ideální do salátů, ale také dušené nebo smažené
Ozubená kola : Abyste si vychutnali jeho chuť připomínající kaštany, vařte jej nejlépe v páře, smažené nebo v salátech
Roseval: Pro tuto velmi pevnou odrůdu brambor dejte přednost vaření v páře.

Kredity: iStock

Brambory s moučnou dužinou

Víme, že jsou ideální do dušených pokrmů, polévek a pyré, protože se snadno rozmačkávají. Neomezujte je však na tato použití. Při použití na hranolky a hranolky budou zvenku křupavé a uvnitř měkké, přičemž během vaření absorbují málo oleje.

Agria: preferovaný pro jablka na suflé, ale také vhodný na hranolky nebo do trouby
Bintje: tato brambora je královnou hranolků, ale jsou z ní také dobré pyré a chutné polévky
Caesar: je ideální do polévek
Manon et Marabel : v hranolkách, v bramborové kaši nebo v polévce, k těmto odrůdám brambor se hodí cokoliv

Brambory s měkkou dužninou

Volba různých brambor s měkkou dužinou zaručuje šťavnatý pokrm. Ve skutečnosti se tyto odrůdy vyznačují tím, že absorbují chuť různých potravin, které je při vaření doprovázejí, zejména ve gratinovaném pokrmu, omáčce nebo pečeném masovém pokrmu.

Agáta: ideální k vařeným nebo pečeným pokrmům
Mona Lisa : drží lépe než Bintje a lze z něj připravit hranolky, pyré nebo polévky
samba: je šampionem celých pečených brambor, zejména v alobalu

Chcete originální odrůdu brambor?

Modrá Belle: ten s fialovými měsíčky se obecně jí v pyré, hranolkách nebo v polévkách.
Kočičí rohy: má nepravidelný tvar a hodí se zejména do salátů, dušení nebo i smažení.
Partridgeovy oči (nebo brambory krále Edwarda pojmenované po králi Edwardovi VII): ideální na hranolky, bramborovou kaši nebo pečené
Rosabelle: tato konzumní brambora s červenou slupkou a žlutou dužinou a jemná k páře.
Vitelotte: její téměř černá slupka a fialová dužina vnášejí do salátů nebo domácích chipsů punc originality.

Na barevné pyré můžete použít i staré odrůdy dochované až do současnosti. Toto je případModrá z Artois‘ nebo dokonce ‘Růže z Franciekteré mají modrou, fialovou nebo červenou barvu masa.

Infografika pro shrnutí jednotlivých odrůd brambor:

1

Otázky/odpovědi pro výběr správné odrůdy brambor

Jaké jsou nejlepší odrůdy brambor?

Nejlepší odrůda opravdu neexistuje. brambory. Některé jsou prostě vhodnější pro určité použití nebo určité pokrmy. Můžete se proto rozhodnout vybrat si druh brambor, který se hodí k vašemu pokrmu, abyste svůj recept úspěšně dokončili. Přesto jsou některé pro své oblíbené asertivnější vkus jako brambory Ratte s příjemnou kaštanovou chutí a Belle de Fontenay s chutí lískových oříšků. Další jako Charlotte, Annabelle, Amandine, Franceline a Roseval jsou také velmi oblíbené, protože jsou velmi univerzální.

Jaká je nejuniverzálnější odrůda brambor?

THE brambory s měkkou dužinou jako Élodie, Monalisa nebo Samba jsou bezpochyby nejuniverzálnější. Ve skutečnosti vám umožní udělat dobré hranolky a při vaření vždy dobře drží. A i když máme tendenci to omezit na výrobu hranolků, Bintje zůstává v kuchyni velmi univerzální. Dá se bez problémů opéct, rozmixovat a přidat do gratinů a polévek. To samé pro brambory Charlotte.

Jaká je nejlepší odrůda brambor na hranolky?

hranolky
Kredity: iStock

Bintje je nejznámější ve Francii a Belgii, ale je někdy je těžké najít v supermarketech. Můžete se obrátit na Russet (nebo Idaho), který obsahuje více škrobu než všechny ostatní odrůdy. Kromě toho se vaří rychleji, absorbuje méně tuku a produkuje lehčí a křupavější hranolky. Mezi další dobré odrůdy patří Charlotte, Caesar, Manon a Monalisa. Kdykoli je to možné, vybírejte ve všech případech hladké, pravidelné a podlouhlé brambory.

Jaké odrůdy brambor jsou nejlepší pro pěstování?

Ditta Potato a Alouette mají a dobrý výnos a dobře odolává plísním. Pokud se bojíte této kryptogamní choroby, můžete také pěstovat Eden, Maïwen, Temptation, Kelly, Sarpo-Mira nebo dokonce Passion.

Chcete-li je mít po celý rok, můžete také vzít v úvahu jejich stupeň předčasnosti, který podmiňuje termíny sklizně. Zde jsou rané brambory, rané brambory (Belle de Fontenay, Amandine, Sirtema, Vanessa, Apollo, Manon, Rosabelle atd.), rané brambory (BF15, Bonotte, Désirée, Charlotte, Mona Lisa, Ratte, Marine, Roseval atd. .) a pozdní brambory (Bintje, Bleue d’Auvergne, Edgecote Purple, Vitelotte atd.).

Konečně, pokud je vaše starost spíše o zasít produktivní odrůduvzpomeňte si na Dolreine, Erionne, Marabel, Monalisu, Rosabelle nebo dokonce Spuntu.

Užitečné informace: Je také možné zasadit své naklíčené slupky do své zeleninové zahrady a vypěstovat si vlastní brambory. Takže nebudete muset kupovat semena!

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic