Je to vejce ještě dobré? 6 nezastavitelných technik, jak to zjistit

Po uplynutí doby použitelnosti vejce velmi páchnou a stávají se nevhodnými ke konzumaci. Je však těžké poznat, kdy už je nemůžete jíst. Datum expirace (DLC) je jistě cenným ukazatelem. Mnoho potravinářských výrobků má však lepší trvanlivost, než naznačují data spotřeby. Byla by proto škoda vyhodit ještě čerstvé vejce kvůli nepřesnému datu spotřeby… A až ho do receptu opravdu potřebujete, můžete si vážně položit otázku! Zde je 5 technik, jak zjistit, zda je vejce stále dobré nebo prošlé na základě jiných informací, než je datum uvedené na obalu. To vám pomůže vyhnout se vážné otravě jídlem…

Nejste si jisti, zda mají být vejce skladována v lednici nebo při pokojové teplotě? Náš článek vám dá odpověď na to, jak správně skladovat vaše rychle se kazící potraviny v lednici nebo na pultu! To pomáhá předcházet plýtvání potravinami.

1) Zkontrolujte datum na vejci, abyste věděli, zda je ještě čerstvé a dobré

Na vejcích nutně najdete doporučené datum spotřeby (DCR) nebo datum spotřeby (DLC). Toto datum bude vždy 28 dní po snůšce a vaše vejce budou považována za extra čerstvá do 9 dnů po stejném datu snášky. Pokud však skořápka vašich čerstvých potravin nevykazuje žádné poškození, můžete si být jisti, že po slavném období 28 dnů zůstanou čerstvé asi měsíc.

2) Technika misky na vodu, klasika, abyste věděli, zda je vaše vejce stále dobré nebo ne

Záznam videa z kanálu YouTube Mikeo1223

Vaječné skořápky jsou porézní. Postupem času se kapalina uvnitř nakonec odpaří a nahradí ji vzduch. Tak pro zkontrolujte přítomnost vzduchu i poréznost pláště, můžete zkusit ponořit vejce do salátové mísy nebo pánve se studenou vodou. A na rozdíl od toho, co často slýcháme, zde není potřeba používat misku se slanou vodou. Jakmile je vaše jídlo v tekutině, vše, co musíte udělat, je sledovat:

  • Pokud vejce plave a drží se na hladiněto ukazuje, že již není čerstvé a že je lepší se jeho konzumaci vyhnout.
  • Jestli on spadne přímo na dno salátové mísy na straně, to znamená, že je velmi čerstvé a absolutně bezpečné pro vaše zdraví. Je ideální pro přípravu vajec naměkko!
  • Konečně, existuje mezitím. Zůstane-li mezi dvěma vodami nebo spadne-li kolmo, znamená to, že již není tak čerstvé jako dříve, ale že je stále možné jíst bez rizika. Ujistěte se však, že je snězte velmi rychle a dobře uvařené. Můžete ho udělat v omeletě, ve vejci na tvrdo, v dortu, v placku, v dezertním krému atd.

Všimněte si však, že zvlhčení této porézní skořápky může umožnit průchod bakterií uvnitř vejce (salmonela atd.). Takže přestaňte používat syrová nebo nedovařená vejce! Po použití tohoto triku se tedy ujistěte, že vejce vždy dobře uvaříte. Teplo tak zničí choroboplodné zárodky pro bezpečnou konzumaci.

3) Čichový test, abyste zjistili, zda je vejce stále dobré

lednice vejce
Kredity: iStock

Tato metoda je klasická a nevyžaduje žádné jiné vybavení než nos, který cítí pachy (technika, která není účinná v den ucpaného nosu). Přivonět k hledanému vajíčku charakteristický sirný zápach zkažených vajec. Pokud nic necítíte, znamená to, že žádné riziko nehrozí. Dá se jíst!

Pokud jste stále na pochybách, rozbijte skořápku, seberte vejce na misku nebo do misky a přičichněte k němu. Pokud nic necítíte, je to v pořádku. Jinak to vyhoďte.

4) Věříme hluku

Dejte si vajíčko k uchu, zatřeste s ním a pozorně poslouchejte. Pokud nic neslyšíte, je vše v pořádku. Vajíčko natvrdo, sázené vejce, sázené vejce nebo míchaná vejce máte bez rizika pro své zdraví! Pokud naopak uslyšíte a šramot kapaliny nebo zvuk šplouchání, Není to dobré znamení. Pak bude lepší se jeho konzumaci vyhnout, protože velmi čerstvé vejce zabere veškerý prostor ve skořápce a nepohne se ani o kousíček. Hranice použití je jistě dobře překročena, ať už etiketa zmiňující optimální využití říká…

5) Rozbijte a pozorujte

Kredity: Pixabay/Skeeze

Bez rozbití vajec omeletu neuděláte… Tak si to užijte! protože prošlé vejce nemá stejnou hlavu jako čerstvé vejce. Vzhled vajíčka se nám tedy může hodit. Rozbijte skořápku a položte vejce na rovný povrch. U čerstvého vejce je žloutek vždy jasně žluté nebo oranžové. Kromě toho vaječný bílek (nebo albumin) příliš se neroztírá a je velmi transparentní. V tomto případě jsou chuťové vlastnosti vašeho jídla dobře zachovány.

Na méně čerstvém vejci bude žloutek plošší, méně nafouklé nebo se přilepí na skořápku. Bílá bude tekutější a plynulejší. Bílá může mít také spornou barvu, což je známka toho, že byla kolonizována bakteriemi. Ve druhém případě to můžete také cítit, abyste potvrdili svou diagnózu. Nesmažte, pokud něco zapáchá, zvláště zápach zkažených vajec.

6) Nejvědečtější: technika baterky

Záznam videa z kanálu SAMIMYS YouTube

Je to spíše zábavná zkušenost než trik, který budete dělat každý den, protože je to trochu omezující. Jděte do temné místnosti s baterkou (nebo se svíčkou, pokud jste tradičnější) a posviťte světelným paprskem na spodní stranu skořápky. Rychle jej nakloňte zleva doprava. Při správném provedení by měl být interiér osvětlen. Vzduchová buňka by měla stačit tři milimetry nebo méně. V průběhu času se skořápka naplní vzduchem a buňka se stává silnější. To je známka toho, že jídlo již není určeno ke konzumaci.

Dobré vědět :

V každém případě, pokud máte vejce dlouhou dobu, i když prošla testy a je pravděpodobné, že budou snězena, pro jistotu je dobře uvařte. Salmonella ve skutečnosti nevytváří zápach ani změnu v potravině. Pokud máte pochybnosti, můžete také rozbijte vejce jedno po druhém do samostatné nádoby. Tímto způsobem, pokud jeden vyprší, nebudete muset plýtvat ostatními a vyhazovat veškerou přípravu! A pokud je vejce skutečně prošlé, skořápka může být uchována pro několik překvapivých použití a dokonce i pro léky. Přemýšlejte o tom! Můžete také ušetřit vejce s prošlou dobou použitelnosti před tím, že z něj uděláte ošetření obličeje.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic