Kurkuma: 7 mimořádných výhod, díky kterým je nezbytná

Kurkuma je velmi voňavé zlaté koření, které se často používá k obarvení a dochucení našich oblíbených jídel. Stejně jako zázvor však nabízí mnohem víc, než jen jeho podmanivou chuť! Kurkuma, vysoce ceněná po tisíciletí v tradiční medicíně, je ve skutečnosti mnohem víc než pouhá kulinářská ingredience známá pro svou silnou barvu a teplou chuť. Toto koření je také chváleno pro své mimořádné zdravotní přínosy. Moderní studie například zdůraznily protizánětlivé, antioxidační a dokonce potenciálně protirakovinné vlastnosti tohoto kořene. Stále více lidí ji proto začleňuje do svého denního režimu, ať už v kuchyni nebo ve formě doplňku stravy. Objevte zde všechny dobré důvody, proč přidat nádech kurkumy do svého každodenního života, abyste mohli těžit z jejích předností a zlepšit svou celkovou pohodu.

Jaké jsou výhody kurkumy?

Kredity: iStock

Základní protizánětlivé vlastnosti

Kurkuma obsahuje kurkumin, účinnou sloučeninu s protizánětlivé vlastnosti. Běžně se proto používá snížit bolesti kloubů a svalů. Zejména může pomoci zmírnit příznaky artritidy nebo osteoartrózy a zlepšit pohyblivost kloubů. Tím, že koření z tohoto oddenku bojuje proti zánětům, vynikne také jako a spojenec pro zdraví pokožky. Používá se k léčbě akné, kožních zánětů a kožních problémů obecně.

Podpora trávení pro každý den

Toto koření je bohaté na železo, mangan a vitamín B6. Bohatství na dobré živiny však není jeho jediným přínosem. Propaguje také a zdravé zažívání stimulací tvorby žluči. Umožňuje tak zejménazklidňuje různé zažívací potíže. Například WHO schvaluje jeho použití ke zmírnění „obtížné trávení s překyselením a plynatostí“. Kromě toho, že usnadňuje trávení, není proto neobvyklé užívat jej ke zklidnění syndromu dráždivého tračníku a všech problémů souvisejících s gastrointestinální sférou.

Přírodní antioxidant potenciálně užitečný v boji proti rakovině

Kurkumin je skutečný přírodní antioxidant. Tato sloučenina bude chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a přispěje tak ke zpomalení buněčného stárnutí. Kurkumin představuje potenciálně protirakovinné vlastnosti narušením růstu rakovinných buněk, zejména díky tomuto silnému antioxidačnímu účinku. Všimněte si však, že je v tuto chvíli nemožné potvrdit jeho účinnost v prevenci rakoviny. Studie ve skutečnosti stále probíhají a je těžké se rozhodnout. Byla by však škoda před touto slibnou surovinou zavírat oči!

Kurkuma, jídlo dobré pro srdce a mozek

Některé výzkumy naznačují, že kurkumin může pomoci udržet a zdravý kardiovaskulární systém snížení rizika srdečních onemocnění. Tato molekula by také mohla mít příznivé účinky na zdraví mozku zlepšení kognitivních funkcí a snížení rizika neurodegenerativních poruch.

Užitečné koření při regulaci hmotnosti a cukrovce

Některá koření jsou skvělá pro pomoc při hubnutí. Kurkuma zde může pomoci s regulací hmotnosti tím, že zrychlí metabolismus a podpoří hubnutí. Kurkumin také umožňuje regulovat hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost těla na inzulín.

Skvělá podpora imunitního systému

THE antimikrobiální a imunomodulační vlastnosti tohoto zlatého koření dokáže posílit přirozenou obranyschopnost organismu. To také pomáhá bojovat proti houbovým infekcím, zejména těm, které postihují nehty.

Kurkuma, málo známá emocionální podpora

Konečně je použití tohoto oddenku někdy spojeno se zlepšením nálady a snížením příznaků deprese.

Jak kurkumu denně konzumovat?

drink imunita shot zázvor pomeranč kurkuma a další zdravotní přísady
Kredity: iStock

Existuje několik kreativních a chutných způsobů, jak konzumovat kurkumu každý den. V každém případě na to nezapomínejte účinnost kurkumy se zvyšuje přidáním černého pepře. Jeho piperin skutečně zlepšuje vstřebávání kurkuminu v těle. Pokud ale trpíte střevní hyperpropustností, nahraďte papriku raději výtažkem z rohovníku. Často se také doporučuje spojovat jej s tukovou látkounapříklad rostlinný olej, aby se podpořila jeho asimilace. Zde je několik nápadů, jak začlenit toto prospěšné koření do vašeho jídelníčku:

Přidání prášku z kurkumy do vařených jídel

Přidejte špetku kurkumy do svých oblíbených jídel, jako jsou kari, polévky, zeleninové smaženice, těstoviny, quinoa a rýže. Můžete ho také začlenit do dresinku na salát nebo smíchat s jiným kořením, jako je kmín a paprika, a poté směsí posypat zeleninu nebo kuře, než je upečete v troubě. Tento zdravé, jemné a barevné koření nepřestane pokaždé svádět vaše chuťové buňky!

Příprava zlatavého mléka nebo nápojů z kurkumy

Připravte a zlaté mléko (nebo zlaté mléko) smícháním rostlinného nebo živočišného mléka s kurkumou, černým pepřem, medem a dalším kořením, jako je skořice a zázvor. Je také možné přidat malé množství ve formě prášku do vašich smoothies nebo ovocných šťáv zdravý a pikantní dotek nebo jej vyluhujte v horké vodě, abyste připravili a uklidňující a trávicí bylinný čaj. Konečně, je to jedna z klíčových ingrediencí v našich injekcích na imunitu!

Přidat do chleba a koláčů pro větší originalitu

Experimentujte přidáním malého množství ve formě prášku do receptů na chléb, muffiny nebo koláče, abyste získali zlatavý odstín a jedinečnou orientální chuť.

Ve formě doplňku stravy

Pokud dáváte přednost pohodlné variantě, doplňky kurkumy jsou k dispozici také ve formě kapslí nebo měkkých gelů. Tato koncentrovaná suplementace je oblíbená zejména při bolestech kloubů a zažívacích potížích.

Najdete zde také náš recept na protizánětlivé medové a kurkumové pochoutky.

Existují nějaká bezpečnostní opatření nebo kontraindikace, kterých byste si měli být vědomi u kurkumy?

kurkumový prášek
Kredity: iStock

Před užitím se poraďte s lékařem: zásadní

Kurkumin může interagovat s určitými lékyvčetně antikoagulancií, antiagregačních látek a léků pro léčbu hypertenze. Je tedy nezbytně nutné poradit se se zdravotníkem, pokud užíváte léky pravidelně resp pokud brzy plánujete operaci. Lidé se žlučníkovými problémy nebo žlučovými kameny by se také měli před konzumací kurkumy poradit s lékařem, protože může stimulovat tvorbu žluči a má tak nežádoucí vedlejší účinky. A konečně, těhotné a kojící ženy by pro větší bezpečnost měly před konzumací také vyhledat lékařskou pomoc.

Další bezpečnostní opatření a informace, které je třeba znát

Ve vysokých dávkách, toto koření může u některých lidí způsobit podráždění trávicího traktu. Pečlivě tedy dodržujte dávkování v receptech a rady lékárníka v případě suplementace. Umírněnost je lepší než předávkování ! Všimněte si také, že jeho lokální aplikace může způsobit kožní reakce u některých lidí, včetně podráždění. Může také zabarvit pokožku. Konečně existují také rizika alergických reakcízvláště u lidí citlivých na koření.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic