Mealybugs: 8 přirozených tipů, jak se jich zbavit

Mealybugs jsou obzvláště otravní malí hmyzí škůdci, kteří napadají naše milované rostliny. Mohou se rychle stát noční můrou zahradníků a způsobit vážné poškození rostlin na zahradě, skleníku a/nebo zeleninovém záhonu. Místo toho, abyste se uchylovali k drsným chemikáliím, však vězte, že existuje mnoho přírodních řešení, která jsou účinná při kontrole této nepříjemnosti. Objevte nejlepší přírodní a ekologicky šetrné tipy, jak bojovat proti moučným broukům.

Od strategického využití přirozených predátorů až po aplikaci domácích receptů, zde je návod, jak chránit své rostliny a ošetřit je rychle a dobře.

Mealybugs: vzhled, citlivé rostliny a nebezpečí

Kredity: iStock

Mealybugs jsou malý, lezoucí hmyz, který se maskuje pod bílým, bavlněným obalem. Jejich vzhled se může lišit, ale obecně jsou oválné, ploché a bělavé barvy. Tito nenasytní parazité mají a přednost rostlinám s jemnými stonky, jako jsou růže, citrusové plody, pokojové rostliny a keře. Často se scházejí podél listových žilek pod a v záhybech stonků, kde se živí rostlinnou mízou pomocí propichovacího styletu.

Když dojde k napadení, poškození rostlin může být značné. Mealybugs ve skutečnosti oslabují rostliny sáním jejich mízy. To pak může vést ke žloutnutí nebo deformaci listů, zpomalení růstu, snížení sklizně nebo dokonce vadnutí. Jejich přítomnost může také podporují rozvoj škodlivých hub. Je to částečně proto, že oslabené zelené rostliny se stávají zranitelnější vůči houbovým chorobám a environmentálním stresům. Tato invaze tedy může vést k jejich pádu.

Mouční brouci naštěstí nejsou není nebezpečný pro lidi a jejich domácí mazlíčky (pes, kočka atd.). Devastující účinky tohoto nežádoucího hmyzu by však měly vést k rychlému ošetření, aby se zabránilo úhynu plantáží. Zde je návod, jak se o rostliny starat bez fytosanitárních přípravků škodlivých pro planetu a vaše zdraví.

Jaké přírodní léčby bojovat proti moučným broukům?

moučníci
Kredity: iStock

1) Pár rad ohledně moučných brouků…

-Při nákupu nových rostlin je pokud možno dejte do karantény. V případě napadení nebudou vaše další rostliny riskovat kontaminaci.
-Před aplikací ošetření, pokud rostlina není příliš napadená, můžete odstraňte hmyz ručně nebo je pravidelně stříkejte vodou, abyste je odradili od návratu. Manuální metoda je ideální pro křehké rostliny (například orchideje), i když to vyžaduje pozornost k detailu.
-Jak léčebně, tak preventivně můžete použít všechny níže navržené „přírodní prostředky“. Myslete však na ně aplikovat každých deset dní ve fázi útoku k odstranění tohoto hmyzu ve všech jeho stádiích. Budete je také muset aplikovat všude, aniž byste zapomněli na zemi.

2) Voda a černé mýdlo

Černé mýdlo, o kterém je již známo, že bojuje proti mšicím, je také ideálním řešením proti moučným hmyzům! Když s ní nesvítíte doma, kápněte pár kapek do litru vody a nastříkejte tuto směs na postižená místa, aniž bychom zapomněli na spodní stranu listů tam, kde mají tito malí tvorové tendenci se vplížit dovnitř. Poté nechte působit dobrou hodinu, než rostlinu opláchnete vlhkou houbou nebo sprchovou hlavicí.

3) Černé mýdlo a bílý ocet

Přinést dotek kyselosti k předchozí směsi pro ještě větší účinnost na napadené rostliny začleněním lžičky bílého octa do předchozího receptu. Poté nechte působit 30 minut před opláchnutím. Pozor však, aby ne tuto směs vyhraďte pouze pro odolné rostliny. Ti nejcitlivější to možná opravdu neocení…

4) Alkohol pro domácnost, tajná zbraň proti moučným broukům

Při hledání a jednoduché a radikální řešení ? Jednoduše namočte vatové tampony domácím alkoholem a natřete jím každou moučnou broučku, abyste je odstranili, a snažte se jím nedotýkat listů. Po tomto ošetření nezapomeňte vždy dobře opláchnout. To může být trochu časově náročné, ale umožňuje vám to zabít tato zvířátka s přesností!

5) Kopřivový hnůj

Nasbírejte kopřivy ze zahrady a vymyslete super přírodní insekticid jako preventivní i léčebný. Vzhledem k jeho silnému zápachu vám však doporučujeme vyhradit jeho použití pro venkovní rostliny. Pro pokojové rostliny upřednostňujte černé mýdlo nebo domácí alkohol, které mají decentnější vůni!

6) L’huile de neem

Neemový olej pochází z neemového stromu přírodní insekticid jehož silný zápach je velmi účinný proti hmyzím škůdcům všeho druhu. Tento olej také pomáhá blokovat páření dospělých moučných brouků a paralyzovat jejich trávicí trakt. To tedy dává a dlouhotrvající účinek čelí těmto bílým vetřelcům. Jednoduše ji čistou nebo trochu zředěnou nastříkejte na napadené rostliny.

7) Repelentní rostliny, které zastraší moučné hmyz

Jako mnoho hmyzích škůdců, košenila se bojí vůně určitých rostlin. Můžete je využít ve svůj prospěch, například u výsadeb kolem zranitelných rostlin k jejich ochraně. Pro přirozený repelentní účinek, vzpomeňte si na levanduli, rozmarýn, mátu, pažitku, česnek nebo třeba tymián. Tyto příklady mají také repelentní vlastnosti na další nežádoucí látky (komáři, klíšťata, mouchy atd.). Pokud jde o obavy, má vlastnosti odpuzující hmyz a může také zlepšit celkový zdravotní stav zahrady přilákáním dravého hmyzu. Nezapomeňte upravit tyto návrhy podle regionu, ve kterém žijete, a podmínek vaší zahrady.

8) Biologická ochrana: jací predátoři proti moučným?

Přirození predátoři košenila jsou velmi efektivní pro zahradníky adepta na biologickou kontrolu. Berušky a lacewings Například se nenasytně živí těmito parazity, čímž pomáhají udržet jejich populaci pod kontrolou. Záměrné zasazení do vaší zahrady proto může být účinnou strategií. Tento hmyz můžete přilákat pěstováním rostlin, které ho přitahují (tansy, koriandr atd.) nebo instalací přístřešků a hnízdních budek. Navíc, někteří ptáci jako sýkorky mají také rádi moučné brouky. Povzbuzením prostředí příznivého pro tyto predátory podpoříte biologickou rozmanitost a přirozenou rovnováhu ve vaší zahradě.

Zde najdete náš soubor s tipy, jak přilákat berušky. Další tipy, tentokrát na přilákání ptactva, najdete na tomto odkazu.

Řezání listů napadených moučnými brouky: poslední možnost

moučníci
Kredity: iStock

Někdy je napadení takové, že nemůžeme nutně rostlinu účinně ošetřit. Bohužel se pak musíme rozhodnout odřízněte nejvíce napadené větve nebo listí. Pokud se rozhodnete uchýlit se k této radikálnější situaci, dejte pozor, abyste nařezané listy spálili. Pokud to dáte do kompostu, může to tak být kontaminovat celý kompostovací koš

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic