Plíseň ve skříni: co dělat, abyste se jí zbavili?

Mít plíseň a vlhkost ve vašich skříních je samozřejmostí. V těchto uzavřených prostorách totiž maceruje sebemenší stopa vlhkosti. Stačí, aby byl váš vstupní úložný prostor blízko kuchyně nebo dokonce garáže, nebo aby šatní skříň byla blízko koupelny, aby se plísně napadly vysokou rychlostí. Kabáty a oděvy, stejně jako prostěradla, ručníky a další domácí prádlo pak mohou zapáchat a vytvářet plísňové skvrny. Zjistěte, co dělat proti houbám, které kolonizují vaše skříně, abyste zachránili svůj šatník před odolnými skvrnami a nepříjemnými pachy, které z nich vyplývají. Těmito pár opatřeními proti plísním se vám podaří zabránit vzniku nových kvasinek, ale také vyčistit a ošetřit napadené oblečení ve vašem šatníku.

Pro šatník bez plísní je třeba znát některá preventivní opatření

Za prvé, rozhodněte se pro odvětrávané police ze dřeva nebo kovu spíše než z masivních polic. Díky tomu bude vzduch volně proudit. Kromě toho se také vyhněte umístění skříně příliš blízko vnějších stěn nebo topných těles, protože to může vést k nahromadění vlhkosti. především nepřetěžujte skříň, protože to může bránit cirkulaci vzduchu a podporovat hromadění vlhkosti. Nakonec, pokud si všimnete plísně, jejíž původ nerozumíte, ujistěte se, že tam není v blízkosti neuniká voda skříň, jako jsou netěsnosti vodovodního potrubí nebo infiltrace vody. Netěsnosti mohou skutečně přispívat k vlhkosti v prostředí.

Nikdy dovnitř nezasunujte vlhké prádlo

Kredity: iStock

Nikdy neskladujte vlhké nebo mokré předměty ve skříni. Kabáty, bundy, boty, deštníky, kabelky… Ujistěte se, že vše, co umístíte dovnitř, je zcela čisté a suché. Ve skutečnosti je sebemenší vlhkost úrodnou půdou pro houby!

Další tipy na snížení vlhkosti (a tím i rizika plísní) v šatníku

Můžeš použijte absorbér vlhkosti speciálně navržený pro skříně. Tyto absorbéry pomáhají regulovat vlhkost a zabraňují růstu plísní. Pokud je místnost, kde je skříň umístěna, vystavena vysoké vlhkosti, zvažte taképoužijte odvlhčovač k ovládání úrovně vlhkosti. Nakonec sáčky uschovejte v krabicích od bot. Umístěte tyto silikagelové sáčky v rozích skříně a v kapsách. Pomáhají absorbovat vlhkost a zabraňují vzniku plísní.

Dobře větrejte skříň, abyste omezili plísně

otevřená skříň ventilovat skříň plíseň šatní skříň
Kredity: iStock

Jedním z důvodů, proč vidíme tento problém, je to, že ve skříních obtížně cirkuluje vzduch. Šatní skříně jsou tmavá místa, často velmi plná, s oblečením a látkami, které velmi rychle shromažďují vlhkost. Jsou to tedy místa vhodná pro množení plísní. Takže se ujistěte, že skříň je dobře větrané odcházející malý prostor mezi předměty a stěnami. Čas od času otevřete také dvířka skříněk aby vzduch mohl cirkulovat. Můžete to udělat zejména při větrání místnosti, pomůže to snížit vlhkost, která by se mohla hromadit uvnitř tohoto omezeného prostoru.

Udržujte své skříně dobře, abyste snížili výskyt plísní

Dbejte na pravidelné čištění skříněk roztokem teplé vody a bílého octa (1:1). Opravdu, ocet má protiplísňové vlastnosti které pomáhají předcházet plísním. Kromě toho, že je výborným přírodním čističem a dezinfekcí, je také a skvělý osvěžovač vzduchu. Do plesnivého šatníku je tedy ideální. Vydrhněte všechny rohy dříve vyprázdněné skříně a poté nábytek důkladně vysušte, jinak by to mohlo způsobit další problémy. Můžete ho použít i na plesnivé předměty! Není tedy potřeba škodlivého bělidla.

Bojujte proti nepříjemným pachům spojeným s plísní ve skříni

jedlá soda k deodoraci bot
Kredity: iStock

Kromě čištění octem zvažte také posypání polic a rohů skříně jedlou sodou. THE jedlá soda pomáhá eliminovat nepříjemné pachy a částečně neutralizovat vlhkost. Můžete se také přihlásit pár kapek esenciálního oleje tea tree, levandulový esenciální olej nebo eukalyptový esenciální olej na vatové tampony a umístěte je do skříňky. Antimikrobiální vlastnosti esenciálních olejů pomáhají v boji proti plísním a zároveň snižují nepříjemný zápach.

Odstraňování plísňových skvrn z oblečení

Bílý ocet je také účinný při odstraňování plísňových skvrn z prádla. Naneste přímo na znaménka, nechte pár minut působit a poté jemně rozetřete houbičkou. Pokud některé skvrny přetrvávají, smíchejte jedlou sodu s vodou, aby vznikla hustá pasta. Naneste tuto pastu na nazelenalá místa, nechte chvíli působit a poté jemně vydrhněte kartáčkem. Všechny techniky proti nepříjemným zatuchlým skvrnám a zápachu najdete zde.

plesnivá kožená kabelka skvrny od plísně
Kredity: iStock

Důležité v případě plísně ve skříni

Před zahájením jakéhokoli čištění nebo manipulace s plesnivými předměty si nasaďte gumové rukavice, respirátor a ochranné brýle abyste se chránili před spórami plísní a čisticí prostředky. Plíseň je totiž zdraví nebezpečná. Omezte tedy expozici bez ochrany. Pokud můžete, zkuste to při mytí místnost dobře vyvětrat a vyvětrat. Pro křehčí oblečení (kůže, hedvábí, vyžadující chemické čištění atd.) vždy raději zajděte do čistírny. A konečně, pokud je plíseň příliš přítomna na určitých předmětech nebo oblečení, nejlepší je někdy bohužel vyhodit.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic