Pozornost ! 10 potravin s prošlou dobou použitelnosti, které byste nikdy neměli jíst

Někdy je stále možné bez rizika konzumovat některé potraviny, které prošly datem spotřeby. Tento nápis na obalu je často pouze orientační. Spoléháme-li se také na vzhled, vůni a chuť jídla, můžeme rychle určit, zda je či není možné ho jíst a zda chuť a textura neztratily na kvalitě. S produkty, jako je jogurt, můžete snadno získat pár týdnů navíc a vyhnout se plýtvání potravinami, které je stejně politováníhodné pro vaši peněženku jako pro planetu. Jiné potraviny však vyžadují přísnější a velmi přísné dodržování tohoto označení na obalu. Zde jsou citlivé potraviny, které by nikdy neměly být konzumovány po datu spotřeby, protože to může být nebezpečné. Odpadkový koš !

DDM nebo DLC? Data expirace potravin rozluštěna

Kredity: Fullempty/iStock

Ne všechna data jsou stejná a mají stejné důsledky. Je tedy nutné rozlišovat mezi datum minimální trvanlivosti (MBD) která bude doplněna zmínkou „konzumujte nejlépe před…“ a datum vypršení platnosti (DLC) která bude označena ” Nejlépe před…”.

Jak uvádí vládní web, „ datum spotřeby (DLC) označuje a povinný limit » platí pro většinu produktů, které mají být udržovány v čerstvém stavu a které mikrobiologicky velmi rychle podléhají zkáze. » U DDM, který nahrazuje optimální datum spotřeby (DLUO), může spotřebitel spravovat potraviny flexibilněji. Dokud není obal pozměněn, lze potraviny (konzervy, káva, čaj, suché potraviny atd.) nadále bez rizika konzumovat. Na druhou stranu může trochu ztratit své aroma nebo chuť a nutriční vlastnosti, zejména obsah vitamínů.

V tomto článku to tedy budou potraviny s datem expirace typu DLC, které si probereme.

Jaké potraviny byste tedy po datu spotřeby neměli jíst?

1) Červené a bílé maso

výběr červeného masa
Kredity: iStock

Zápach po prošlém červeném nebo bílém mase se rychle stane nepříjemným. Kromě toho může získat nahnědlý odstín a viskózní strukturu, když je méně čerstvé, zejména s ohledem na drůbež (kuře, krůta atd.), která může také uvolňovat páchnoucí šťávu. V tomto případě a při sebemenších pochybnostech je lepší se konzumaci podnosu vyhnout, protože maso je jednou z potravin, které s největší pravděpodobností způsobují onemocnění. poruchy tráveníA těžká otrava jídlem nebo a závažná bakteriální infekce (salmonelóza, listerie atd.). Vskutku, ne všechny bakterie při vaření zemřoutak dlouhý a horký, jak je.

Pamatujme také na to, že poražené maso se musí spotřebovat ještě rychleji, v případě maximálně do dvanácti hodin mleté ​​maso, nejkřehčí ze všech. Pro maximální čerstvost vždy požádejte svého řezníka, aby to před vámi nasekal. Dále, pokud si uvědomíte, že to nebudete moci jíst, budete muset použijte zmrazení co nejrychleji po zakoupení a ujistěte se, že ještě nikdy nezmrzlo. Pokud počkáte do posledního dne doby použitelnosti uvedené na obalu, můžete si být jisti, že po rozmrazení zamrazíte maso, které není příliš čerstvé, a tedy potenciálně rizikové pro vaše zdraví.

2) Uzeniny

uzenina uzenina šunka klobása aperitiv
Kredity: iStock

Aperitiv, raclette, piknik… Bez uzenin se v některých případech jen těžko obejdete! Hovoříme zde však o velmi křehkých výrobcích ze syrového masa. Vařená šunka, klobása, andouillette, paštika, rillettes, klobásy atd. Po otevření nebo pokud obal již není neporušený, snězte je ideálně do dvou až tří dnů (nejdéle však pět dní). Co se týče uzenin, obecně se má za to, že pro maximální čerstvost by se měly zkonzumovat tentýž den. Může se to zdát extrémní, ale pamatujte na to salmonela může být smrtelná, zejména v určitých citlivých případech (nemocní lidé, těhotné ženy, starší lidé, děti atd.). Pro sušené uzeniny (sušená klobása, sušené hovězí maso, syrová šunka atd.), můžeme však být flexibilnější.

3) Ryby a mořské plody

čerstvé ryby mořské plody mořské plody
Kredity: iStock

Ryby a mořské plody jsou velmi čerstvé produkty, a proto umístěn na stejné lodi jako maso. Obecně platí, že produkty zakoupené od obchodníka s rybami se nejlépe konzumují do 24 hodin, u některých dokonce 48 hodin, ale trochu víc. Abyste se vyhnuli žaludeční nevolnosti nebo infekci Escherichia coli (E. coli), vždy se před nákupem ujistěte, že jsou ryby čerstvé. A při sebemenší změně vůně nebo barvy, buďte nekompromisní! Vaše zdraví by jinak mohlo výrazně utrpět.

4) Vejce

datum spotřeby potravin vejce
Kredity: KenTannenbaum/iStock

Vaječná skořápka je porézní ochrana, která časem ztrácí účinnost. Pak může dojít k mikrobiálním útokům s rizikem onemocnění. V obchodech vždy upřednostňujte vejce z volného chovu, jejichž termín pokládky je co nejblíže. Ve skutečnosti některé krabice někdy zůstávají v regálech velmi dlouho. Obecně se však jí vejce do 28 dnů po pokládce. Proto musíte být velmi pozorní na tento malý detail na obalu! Mezi další doporučení patří nejíst vejce, jehož skořápka se zdá poškozená, a nikdy je nečistit vodou, pokud má skvrny, protože to zvyšuje jeho poréznost. Ale v tomto případě to můžete kartáčovat! Objevte zde také techniky pro testování čerstvosti vajec.

A co vařená vejce? Žloutek vydrží jen několik hodin. U bílků a vajec natvrdo počítejte 6 až 7 dní v dobrých skladovacích podmínkách. Je to také možné zmrazit bílou prodloužit tuto konzervaci na jeden měsíc. Nezapomeňte nádobu pečlivě označit!

5) Mléko a crème fraîche, potraviny vyrobené z mléčných výrobků, které jsou citlivé na expiraci

crème fraîche řecký jogurt
Kredity: iStock

Pokud se jedná o pasterizované nebo sterilizované UHT mléko, můžete si karton nebo láhev ponechat dlouho po uplynutí doby použitelnosti, pokud zůstaly dobře uzavřený a nezkroucený. Po otevření lze mléko spotřebovat maximálně do týdne v lednici a přibližně 24 hodin při pokojové teplotě. Co se týče crème fraîche, datum musí být přísně dodržováno. Po otevření se navíc zkracuje trvanlivost (zejména proto, že tento produkt nelze v syrovém stavu zmrazit). Vskutku, po otevření již krém není sterilní a bakterie mají polní den. Pro optimální čerstvost je lepší spotřebujte do dvou až tří dnů. Dále hrnec skladujte dnem vzhůru, abyste zabránili vnikání vzduchu, zlepšili jeho konzervaci a zabránili vzniku plísní.

6) Čerstvé nepasterizované ovocné šťávy

ovocné smoothies
Kredity: Pixabay/silviarita

Upozorňujeme, že zde nemluvíme o nechlazených kartonech ovocných šťáv, ale spíše o produktech nepasterizované uloženy v chladničkách nebo chlazených policích. Určitě dodržujte datum spotřeby a po otevření je rychle spotřebujte (maximálně do pěti dnů, ne více). Při absenci pasterizace se totiž v těchto velmi slazených nápojích rychle vyvinou bakterie a kvasinky!

7) Sýry ze syrového mléka

různé druhy sýrů
Kredity: iStock

Brie, Roquefort, Morbier, Mont d’Or, Reblochon atd. Všechny tyto sýry jsou vyrobené ze syrového mléka a jsou křehčí než pasterizované sýry. Pasterizace totiž u milovníků dobrého sýra snižuje riziko bakteriální kontaminace, a tím i střevních infekcí. Pokud nemáte tvrdý sýr nebo pasterizovaný sýr, raději se řiďte doporučeními na obalu. Dále buďte zvláště pozor na sebemenší známky zhoršení : změna barvy nebo struktury, nechutnější zápach než obvykle, plíseň… Pro vaše zdraví neimprovizujte jako rafinér!

Kromě toho zde objevíte sýry, které můžete zamrazit (a kterým se vyhnout).

8) Vařená jídla

zpracovaný připravený průmyslový pokrm
Kredity: iStock

Ve většině vařených jídel najdeme omáčky, smetanu nebo i maso, které jsou velmi podléhající zkáze. Navíc výrobci často používají přísady na pokraji spotřeby. Ze všech těchto důvodů je lepší nepokoušet čerta a respektovat datum uvedené na daném pokrmu. Malá rada: Abychom vám pomohli, pravidelně se dívejte na datum potravin a vždy dávejte dopředu, hodně dopředu, ty, kterým se blíží expirace. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením, když se je nakonec rozhodnete vařit. Můžete také zajistit roh lednice, například košík, do kterého budete vkládat potraviny rychle sníst, a tedy nezapomenout! 😉

9) Hotové saláty a zelenina, potraviny, u kterých je nutné dodržet datum spotřeby

hlávkový salát
Kredity: Flickr/Robert Couse-Baker

I když se v továrně zdají být dobře umyté, mohou tyto saláty obsahovat bakterie, včetně E. coli. Na rozdíl od celých salátůve skutečnosti jsou zvládal hodně v různých fázích jejich přípravy. Je proto velmi důležité neotálet s jejich konzumací po otevření sáčku nebo tácu. Vždy si také zkontrolujte termín. Konečně, pokud jsou poškozené nebo lepkavénenuťte se je konzumovat: není to bezpečné!

10) Střílí

Výhonky, jako je vojtěška nebo fazolové klíčky, se rodí v teplých a vlhkých podmínkách. Že proto silně podporuje množení bakterií. Je proto vhodné je dobře opláchnout a respektovat datum. A samozřejmě jej nekonzumujte, pokud máte oslabený imunitní systém.

Navíc objevte tyto potraviny, které nikdy nevyprší.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic