První pomoc: 5 nouzových akcí k záchraně vašeho mazlíčka

Pokud jsou úkony první pomoci pro člověka již málo známé, je to ještě horší, pokud jde o úkony první pomoci při záchraně našich mazlíčků. Nicméně, mít správné reflexy může někdy znamenat velký rozdíl pro domácího mazlíčka, který se ocitne mezi životem a smrtí. V době, kdy bude potřeba jít k veterináři, může váš čtyřnohý společník kvůli svým zraněním trpět mučením, nebo dokonce nepřežije a zemře, pokud je velmi nemocný. Srdeční zástava, krvácení, zlomenina, obstrukce… V tomto článku se dozvíte, jak zjistit, zda jsou vaši mazlíčci v nebezpečné situaci.

Pamatujte, že i když znáte správné nouzové akce, musíte buďte ve střehu a uvědomte si situaci. Opravdu, i když je váš mazlíček obvykle rozkošný a bez špetky agrese, bolest ho může donutit kousnout nebo poškrábat a změnit jeho chování. Abnormální situace znamená abnormální chování! Je proto nutné vždy zajistit bezpečnost všech. Zkuste to sem Zůstaň v klidua mluvit měkkým a klidným hlasem. Především rychle reagujte podle níže uvedených tipů. Později můžete panikařit, když se o zvíře postarají jeho obvyklí veterináři nebo veterináři na pohotovosti na pohotovosti.

1) Základní nouzová opatření, která je třeba znát

Kredity: Wikipedia/Chienlit

I když se to v tu chvíli může zdát jako ztráta času, udělejte si chvilku a zavolejte veterináře a informujte ho o situaci. Tento specialista vám bude schopen poradit, jaká opatření je třeba podniknout, a připravit se na případný zásah. Mezitím, ať už je problém jakýkoli, nedávejte svému mazlíčkovi nic, co by spolklo (ani vodu nebo mléko) a místo toho jej připravte k přepravě.

Navíc, pokud jde o lidi, vyhneme se přílišnému pohybu zvířete. Pokud je při vědomí, držte ho na vodítku, aby náhle nezpanikařil a nezačal utíkat plnou rychlostí a riskoval tak další zranění nebo sražení vozidlem. Náhubek by mu také mohl zabránit v kousání kvůli bolesti. A pokud je nehybný a jste s jinou osobou, opatrně mu zasuňte pod tělo deku nebo ručník, abyste měli a provizorní nosítka (nebo jděte na něco tužšího, pokud si myslíte, že má poranění páteře) a odneste ho do auta. Pokud jste sami, noste svého kočičího nebo psího společníka v náručí dávejte pozor, abyste si vyčistili hlavu.

2) První pomoc při otravě zvířat

Mezi sousedem, který nenávidí zvířata a podává jim jed, toxické pesticidy ze zahrady, jed na krysy v budově, nemrznoucí směs, domácí produkty, které se povalují kolem domu nebo ještě hloupěji pokojové rostliny, které si vybereme, mnoho každodenních produktů může způsobit otravu. Zaznamenáváme pak různé příznaky: průjem, nevolnost a zvracení, třes, potíže s dýcháním, potíže s pohybem atd. Především se vyhněte tomu, abyste svému zvířeti nedávali pít nebo jíst. Místo toho to zkusterychle identifikovat inkriminovaný produkt. Odneste vše k veterináři, aby mohl zasáhnout se všemi údaji v ruce.

3) Jak reagovat, pokud má váš mazlíček zástavu srdce?

pes gesta první pomoci první pomoc zdraví srdeční zástava domácí zvířata resuscitace
Kredity: iStock

Bohužel se někdy dokážeme vypořádat s mimořádnými událostmi ohrožujícími život. To je případ, kdy zvíře již nereaguje, nedýchá a zdá se, že již nemá puls. V takovém případě musíte jednat rychle, abyste doufali, že zachráníte svou kočku, psa nebo jiné. Poté obecně použijeme srdeční masáž a nebo umělé dýchání v závislosti na případu. Až srdce přestane bít, budeme praktikovat srdeční masáž v kombinaci s umělým dýcháním jako součást kardiopulmonální resuscitace (RCP). Na druhou stranu, pokud zvíře již nedýchá, ale vy cítíte jeho tep, budete muset přistoupit k umělému dýchání pouze k okysličení jeho orgánů.

Chcete-li zvířeti pomoci znovu dýchat, sejměte mu obojek. Položte jej na pravou stranu a ujistěte se, že ústa a hrdlo nejsou ucpané a jeho krk, dobře jasný. Také vyplázněte jazyk co nejvíce, abyste se vyhnuli překážce. Pevně ​​zvířeti zavřete tlamu a foukněte mu do nosu a pevně ho zakryjte vlastní tlamou. Pozorujte hrudník zvířete, zda se zvedá, což znamená, že vzduch vstupuje do plic. Dělejte to jednu sekundu pro každý nádech. Pokračujte ve sledování dýchání zvířete, abyste zjistili, zda se samo vrátí k normálnímu dýchání. Pokud zvíře nabude vědomí a dýchá samostatně, zastavte umělé dýchání. V opačném případě pokračujte v transportu k nejbližšímu veterinárnímu lékaři, pokud je to možné. Není třeba příliš vydechovatprotože plíce vašeho mazlíčka jsou menší než vaše, zvláště pokud se jedná o malého psa nebo kočku.

A jak kompresi hrudníku provést?

Umístěte dlaň těsně za lokty zvířete. Oběma rukama (u středních až velkých psů) nebo jednou rukou (u koček a malých psů) stlačujte hrudník přibližně o 1/3 až 1/2 jeho šířky na jednu sekundu a poté na sekundu uvolněte. Po každé sérii 30 stlačení hrudníku, 2 nádechy jak bylo vysvětleno dříve. Opakujte to s rychlostí přibližně 100-120 stlačení za minutu. Střídejte stlačování hrudníku a nepřetržité záchranné vdechy, dokud zvíře nenabude vědomí, dýchá samo nebo dokud nepřijde lékařská pomoc.

Jakmile zvíře samo dýchá nebo dorazí lékařská pomoc, v každém případě zvíře rychle dopravte k veterináři na důkladné vyšetření, i když je to lepší.

4) Rána, zlomenina, bodnutí… jaká opatření první pomoci jsou nutná u běžných úrazů?

kočka gesta první pomoci první pomoc zdraví domácí zvířata
Kredity: iStock

V případě zranění…

Řez sklem, nehoda, boj s jiným zvířetem… Pokud zranění neobsahuje žádné cizí těleso, zatlačte na něj rukou nebo čistým tlakovým obvazem po dobu tří minut ke kontrole krvácení. Kromě toho, pokud je rána na úrovni hrudníku, může to vést ke strachu ze zlomených žeber. Pak jim však hrozí perforace plic. V tomto typu případů je lepší použít obvaz.

Jaká jsou opatření první pomoci při zlomenině?

V případě zlomeniny kosti musíte rychle k veterináři. Když však kost vyjde z kloubu, bude nutné přijmout další bezpečnostní opatření. Stejně jako u lidí pak můžeme položit dlahu (například jednoduchý srolovaný karton), abyste vše zajistili a předešli zhoršení zranění. Pokud zlomenina postihuje spíše pánev, například po dopravní nehodě, pohybovat se zvířetem co nejméně. Nosítka vyrobená z dřevěné desky nebo prostěradla umožní přesun zvířete k transportu na veterinární kliniku.

Jak reagovat na včelí bodnutí?

Začněte tím, že opatrně odstraníte žihadlo pomocí kleští. Dále použijte směs vody a jedlé sody pro rychlou úlevu od bolesti. Poté své zvíře pečlivě sledujte, abyste se ujistili, že tomu tak není žádná horečka ani alergická reakce. Pokud je apatický nebo má otoky, raději se kvůli bezpečnosti poraďte.

5) Jaká jsou opatření první pomoci v případě udušení zvířete?

pes dusící se první pomoc gesta první pomoci zuby zubní kámen zubní kámen
Kredity: iStock

Prohlédněte zvíře, zda dýchá nebo kašle. Pokud zvíře kašle nebo dýchá, znamená to, že překážka je jen částečná a že se ji snaží samo vyhnat. Povzbuďte ho, aby kašlal tím, že zůstaňte po jeho boku a uklidněte ho. Pokud zvíře vůbec nedýchá, musíte rychle zasáhnout otevřením tlamy zkontrolujte, zda nejsou viditelné překážky. V případě potřeby použijte malou baterku. Pokud uvidíte překážku, pokuste se ji opatrně odstranit. Buďte obzvláště opatrní, abyste mu nezatlačili předmět dále do krku.

Pokud nelze překážku odstranit nebo zvíře po odstranění překážky stále nedýchá, můžete dát pět silných plácnutí na záda, mezi lopatkynebo si nacvičte Heimlichův manévr speciálně upravený pro domácí mazlíčky.

Heimlich pro malá zvířata (kočky nebo malé psy)

Položte si zvíře na klín, hlavu dolů. Držte zvíře pevně u břicha a pevně a rychle zatlačte na hrudní koš zvířete, těsně pod hrudním košem. K vyvíjení tlaku použijte dlaň. Opakujte tuto akci několikrát, dokud není překážka vytlačena nebo dokud zvíře neobnoví dýchání.

Heimlich pro střední až velké psy

Postavte se za zvíře a obtočte ho kolem pasu. Poté položte sevřenou pěst na břicho zvířete, těsně pod hrudní koš. Poté krátce a pevně zatlačte dovnitř a nahoru. Tento postup několikrát opakujte, dokud není překážka vytlačena nebo dokud zvíře znovu nedýchá.

Jakmile je překážka vytlačena a zvíře znovu dýchá, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc. To vám umožní zajistit, že neexistuje žádné vnitřní poškození nebo jiné zdravotní problémy základní.

První pomoc zvířatům je v mnoha ohledech velmi podobná první pomoci lidem. To však zůstává složité, když vám chybí zkušenosti. Pokud chcete, můžete absolvovat školení první pomoci se zvířaty. Poté budete schopni provést všechny tyto akce správně, aniž byste v den, kdy k tomu dojde, propadli panice.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic