Rajčata: 8 běžných chyb, které snižují jejich chuť a jejich přednosti

Chutná, šťavnatá, všestranná, na antioxidanty a vitamíny bohatá rajčata jsou v kuchyni nezbytností. Saláty ze syrové zeleniny, sendviče, omáčky, gratinované pokrmy, dušená masa… toto letní ovoce se používá vlastně ve všech receptech. Ať už jste labužník s vášní pro dobré jídlo, nebo prostě jen milovník dobrého jídla, pochopení toho, jak nejlépe vybírat, skladovat a vychutnávat rajčata, je nezbytné pro maximální využití jejich jedinečné chuti a nutričních výhod. A bohužel často právě u nejjednodušších potravin děláme nejvíce chyb, aniž bychom si to uvědomovali (vejce to dosvědčují!). Zde jsou nejčastější chyby, kterých se s rajčaty dopouštíme, a jak se jim vyvarovat, abyste si na nich pochutnali a zároveň využili všech jejich výhod.

Chcete-li oslavit rajče v celé jeho kráse a svěžesti, přestaňte se špatnými návyky!

Při výběru rajčat se vyvarujte chyb

Kredity: iStock

Bez ohledu na sezónnost a umístění výroby

V našich supermarketech najdeme rajčata celoročně, ale nejčastěji pocházejí z intenzivního pěstování. Jejich chuť a kvalita se také může značně lišit v závislosti na sezóně a oblasti produkce. Proto je to lepší nakupovat od místních výrobců ve zkratech. Vždy se také vyhněte rajčatům mimo sezónu. V zimě můžete sami použít sušená, konzervovaná nebo mražená rajčata. Zimní rajčata jsou skutečně bez chuti, protože ke sběru dochází, když jsou ještě zelená. THE místní a sezónní odrůdy bude tedy vždy chutnější. Sbírají se, když jsou zralé, není třeba je převážet na dlouhé vzdálenosti.

Myslet si, že vzhled je všechno

Často máme tendenci vybírat rajčata, která vypadají dokonale kulatá, jasně červená, lesklá a navenek bezchybná. Nicméně existují mnoho odrůd, které se liší vzhledem, zejména pokud jde o dědictví rajčat. A i přes nepravidelný tvar či jemnější barvu nejsou ani chuťově chudé. Není tedy ne vždy nejlepším ukazatelem kvality chuti ! Rajčata pěstovaná pro vzhled mohou také postrádat chuť a šťavnatost. Pro výběr zralých a chutných rajčat je nezbytné vzít v úvahu i další kritéria, jako je vůně, hmotnost, ale i pevnost. Zralé rajče bude například na dotek pevné, aniž by bylo příliš tvrdé.

Špatná znalost různých odrůd

Dobrá znalost různých odrůd vám nejen umožní nenechat se zmást odlišným vzhledem některých rajčat. To také umožňuje vybrat nejvhodnější odrůdu pro pokrm, který chcete připravit. Například cherry rajčata jsou preferovanou volbou pro úspěšný salát, protože poskytují sladkou chuť. Na druhou stranu bude lepší rozhodnout se pro rajčata San Marzano, aby byla vaše rajčatová omáčka k dokonalosti.

Chyby při skladování rajčat

košík rajčat
Kredity: iStock

Uchovávání rajčat v lednici

Rajčata jsou letní ovoce! Dávají proto přednost teplu a skladováním v lednici se mění jejich textura a chuť. Chlad vlastně brzdí jejich dozrávání a může aby byly moučné a nevýrazné. Je proto vhodnější uchovávejte je při pokojové teplotěchraňte před přímým slunečním zářením až do zrání, než je rychle spotřebujete. Nakonec je položte dnem vzhůru pro optimální konzervaci. Do lednice je dávejte především až v krajním případě: pokud se začnou kazit a nechcete je vidět hnít.

Stohování rajčat: chyba, které je třeba se vyhnout

Skládání těchto dužnatých plodů je může poškodit a vystavit je zvýšenému riziku předčasného hniloby. Proto vždy upřednostňujte konzervaci bez stohování.

Časté chyby související s konzumací rajčat

jíst čerstvá rajčata rajčata jíst chyby
Kredity: iStock

Je lepší je jíst syrové nebo vařené?

Často si myslíme, že vařením ovoce a zeleniny ztrácejí některé ze svých dobrých živin, a tedy i své výhody. A v případě rajčete to do jisté míry platí, protože tím se ničí jeho vitamín C, velmi křehký tváří v tvář horku. Vaření však umožnízlepšit biologickou dostupnost lykopenu, pigment, který této potravině propůjčuje její antioxidační účinky. Stručně řečeno, vše závisí na tom, co hledáte (vitamin C nebo antioxidant). Je však zjevně nejlepší je střídat, abyste využili všech jeho nutričních výhod.

Odstranění semínek z rajčat: ne vždy dobrý nápad!

Pokud jde o chuť nebo texturu, ale také proto, aby se omáčka příliš neuvolnila nebo aby se příprava nerozmočila, mnoho lidí si zvyklo rajčata zbavovat semínek. Nicméně, stejně jako slupka (také nechat), tato semena jsou velmi bohaté na dobré živiny, ale také na vlákninu. Pokud je opravdu nechcete opouštět, vězte, že je stále možné ponechat si je zasadit, udělat si s nimi rajčatové rizoto (takže už neucítíte zrníčka) nebo nechat dužinu okapat na jemném cedníku, aby získat rajčatovou vodu, která bude sloužit čerstvá k uhašení žízně. Takže žádné plýtvání!

Zapomněl jsem to spojovat s dobrými semeny

Lykopen, antioxidant v rajčatech, je rozpustný v tucích. To znamená, že je nejlépe spárován se zdravými tuky, jako je olivový olej, pro optimální vstřebávání tělem.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic