Už žádné bolestivé hemeroidy! 8 tipů, jak zabránit jejich vzniku

Ačkoli jsou hemoroidy obecně považovány z lékařského hlediska za neškodné, mohou pacientům, kteří jimi trpí, způsobit značné nepohodlí a někdy i silnou bolest. Zánět a abnormální rozšíření krevních cév v oblasti řitního otvoru a konečníku se ve skutečnosti může projevit příznaky jako je svědění, krvácení a velmi nepříjemné pocity pálení v anální oblasti. Při zvláště pulzující bolesti mohou proto hemoroidální záchvaty značně narušit kvalitu života. Naštěstí existuje mnoho přírodních prostředků, jak hemoroidům ulevit a předejít otokům žil. Nejlepší je však stále přijmout jednoduché návyky v každodenním životě, abyste se vyhnuli všem těmto nepříjemnostem! Dieta, hydratace, životní styl… Zde jsou různé preventivní tipy, jak minimalizovat hemoroidy a potíže, které způsobují.

1) Udržujte vyváženou stravu: základní bod

A strava bohatá na vlákninu je základním kamenem prevence hemoroidů. Vláknina se nachází v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích a luštěninách. Navíc snížit zácpu, přispívající faktor, podporují pravidelnější trávení a měkčí stolici. To snižuje potřebu nadměrného tlačení během pohybu střev, čímž se minimalizuje tlak na anální žíly. Vláknina má také příznivý vliv na kardiovaskulární zdraví tím, že zlepšuje krevní oběh, což pomáhá udržovat zdravé anální žíly.

Navíc, vyvarujte se kořeněných a dráždivých jídel (červené maso atd.), zejména v citlivých obdobích. Mohou totiž zhoršit hemoroidální příznaky a způsobit pocity pálení. Snižte tedy jejich konzumaci, pokud máte sklony k hemeroidům.

Kredity: iStock

2) Abyste se vyhnuli hemoroidům, musíte pít dostatek vody

Důležitá je přiměřená hydratace změkčit stolici a usnadnit jejich průchod. Dbejte tedy na pravidelný pitný režim po celý den. Měli byste vypít asi osm sklenic vody denně udržovat pravidelnou funkci střev a předcházet zácpě. Vyhněte se také alkoholu a kofeinu, které mají sklon k dehydrataci a podporují zažívací potíže.

3) Pravidelně cvičte, abyste se vyhnuli hemoroidům

Fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh a zabraňuje stagnaci v anální oblasti. Pomoci mohou jednoduchá cvičení jako chůze, plavání nebo jóga udržovat zdravé krevní cévy. Pomoci vám může i sport udržovat zdravou váhu. Nadváha a obezita však mohou vyvíjet další tlak na žíly v anální oblasti, a tak přispívat k rozvoji hemoroidů.

4) V rámci prevence hemoroidů dbejte na sedavý způsob života

Zde se trochu vracíme k předchozímu bodu. Je skutečně nutné se vyvarovat sezení nebo stání po dlouhou dobu. Střídejte tedy pozice a dělejte si pravidelné přestávky, pokud pracujete dlouhé hodiny vsedě nebo ve stoje. Že snižuje tlak na žíly et zabraňuje análnímu překrvení. Také, když musíte sedět po dlouhou dobu, použijte sedák speciálně navržený pro zmírnění tlaku na anální oblast.

5) Vyhněte se přílišnému namáhání během vyprazdňování… nebo zůstaňte zavření na záchodě celé hodiny

Vyhněte se nadměrnému tlačení, když máte stolici. Opravdu, tohle může zvýšit tlak v anální oblasti a zhoršují hemoroidy. Takže nespěchejte! Neznamená to však, že musíte na toaletě zůstat příliš dlouho a vzít si s sebou chytrý telefon nebo aktuální knihu. Dlouhé sezení na záchodovém prkénku totiž také zvýší tlak na anální a rektální žíly, což zvyšuje riziko vzniku hemoroidů. Snažte se tedy jít bez rozptylování a v případě potřeby přidejte a stoličku, abyste mírně zvedli nohy a tím zlepšit svou pozici na záchodě.

netrávte příliš mnoho času sezením na záchodě, abyste se vyhnuli hemoroidům smartphone telefon na záchodě
Kredity: iStock

6) Naučte se zvládat stres, abyste se vyhnuli hemoroidům

The souvislost mezi stresem a hemoroidy by se nemělo podceňovat. Chronický stres skutečně může zhoršit stávající příznaky et vyvolat bolestivé vzplanutí. Stres a úzkost totiž způsobují, že tělo uvolňuje hormony, které mohou ovlivnit krevní oběh a zhoršit zánět análních žil. Cvičení technik zvládání stresu, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání, může nejen zajistit vaši pohodu, ale také pomoci udržet účinný krevní oběh v anální oblasti.

7) Používejte šetrné metody čištění

Po použití toalety zvolte šetrné metody čištění, jako je vlhký toaletní papír nebo ubrousky bez parfému. Vyhněte se nadměrnému drhnutí hrubým toaletním papírem, které by mohlo dráždí anální oblast.

8) Vyhněte se kouření a alkoholu v případě hemoroidů

Kouření a nadměrná konzumace alkoholu může ohrozit krevní oběh, což může hemoroidy zhoršit. Zkuste tedy tyto návyky omezit nebo odstranit.

přestat kouřit tabákovou cigaretu
Kredity: iStock

Pokud zaznamenáte přetrvávající příznaky nebo komplikace, jako je rektální krvácení, bolest nebo svědění, neváhejte navštivte lékaře. Zdravotnický pracovník vám bude schopen poskytnout přesnou diagnózu a personalizovaná doporučení a v případě potřeby i léčbu.

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic