Vysušená rostlina: váš akční plán v 5 tipech, jak ji zachránit

I když jste vášnivý zahradník, můžete skončit s poškozenou rostlinou ve špatném stavu. Někdy je to proto, že jsme tyto rostliny zapomněli v rohu nebo jsme jim nevěnovali správnou péči. Stává se také, že jedeme na dovolenou, například o letních prázdninách, a pod vlivem extrémního horka a nedostatku zálivky se rostliny nakonec unaví a vykazují vážné poškození. Naštěstí, jak dokazuje náš článek o záchraně „mrtvých“ rostlin, je vždy možné přivést unavenou zelenou rostlinu zpět k životu. Navíc tyto tipy obecně fungují stejně dobře pro pokojové rostliny i pro jemné venkovní rostliny. Přátelé zahradníci, zde je několik zahradnických tipů, jak zachránit uschlou rostlinu a začít znovu!

1) Vědět, jak identifikovat skutečně mrtvou rostlinu

Kredity: iStock

Kvůli nedostatečné péči nebo zálivce mohou některé rostliny rychle reagovat. Po usušení pak uvidíme, jak jejich květy uschnou nebo opadnou, jejich půda vyschne a popraská nebo jejich listy zežloutnou, zhnědnou nebo dokonce úplně zčernají. A i když tyto známky slabosti ukazují, že se rostlině daří špatně a může být působivá, není tomu tak neznamená, že bychom se měli vzdát. I přes tyto příznaky se rostlina může znovuzrodit ze svého popela! Před zahájením vašeho úsilí to však bude nutné provést nějaké kontroly který vám poskytne cenné stopy…

Jemně oškrábejte stonek, abyste odhalili tajemství rostlin

Oškrábejte špičku stonku, abyste viděli, co se děje pod kůrou, a pak se propracujte zpět na základnu. Li interiér je zelený nebo s mízou, to je více než slibné ! To znamená, že rostlina je stále zdravá a můžete ji snadno znovu nastartovat. Pokud vidíte jen hnědou nebo černou, už je méně poutavé zachránit dotyčný keř. S trochou úsilí a trochou trpělivosti byste však mohli svou oslabenou rostlinu zachránit. Pokud se vám to obzvlášť líbí a hodíte to do koše, může to stát za to. Chcete-li zjistit, zda byste měli vytrvat, Zkontrolujte však stav jeho kořenů.

Kořeny, další cenný ukazatel!

Stonky se odříznou a znovu dorostou. Pokud však kořeny nejsou zdravé, je malá šance, že záchrana bude úspěšná. Pokud škrábání odhalilo hnědé stonky, budete se nyní muset podívat na kořeny, abyste zjistili, zda rostlina může ještě přežít. K tomu slouží při vykládce. Pokud jsou kořeny hnědé a měkké, je lepší netrvat. Pokud jsou naopak bílé, můžete být spokojeniodstranit odumřelé kořeny a přejděte k dalšímu kroku.

2) Nadměrně poškozené části zaschlé rostliny odřízněte

Nemocí poškozené listy uschlé pokojová rostlina Spathiphyllum Sensation
Kredity: iStock

Aby mohl znovu nastartovat a být v dobrém zdravotním stavu, je nutné odstranit poškozené části, které zbytečně plýtvají vodou a živinami. přispívají k oslabení rostliny a riskovat vystavení zdravých částí rozvoji plísňových chorob. Před zásahem do poškozených dílů se však musíte za každou cenu zamyslet dezinfikovat zahradnické nůžky nebo řezací nástroj s alkoholem. Poté můžete odstranit odumřelé květy, větvičky nebo malé větvičky. Začněte v malém, tedy na koncích zastavte se, když uvidíte mízu nebo zelenou. Odstraňte vše hnědé a opatrně ponechte živé části a hlavní stonek.

3) Pokuste se pochopit, co se stalo

Chcete-li najít správný lék, musíte začít pochopit, proč mohla rostlina skončit v takovém stavu. Přebytek vody, příliš málo zalévání, nedostatek světla, přemnožení škodlivého hmyzu nebo roztočů… Velmi často zalévání skutečné potřeby rostliny Hledáním na internetu nebo dotazem v zahradním centru budete schopni identifikovat příčinu vašeho nepohodlí a co můžete v budoucnu udělat jinak. Protože je vaše rostlina nejslabší, budete muset okamžitě zaveďte svá nová předsevzetí umožnit mu efektivně se oživit a začít znovu.

4) Opatrnější a promyšlené zalévání

Po stanovení diagnózy si velmi často uvědomíme, že problémy se zavlažováním vznikají, když se zdá, že rostlina vysychá. Stejně jako dostatečné světlo a příjemné klimatické podmínky pro rostlinu je ve skutečnosti voda životně důležitý prvek. Je proto nutné zajistit, aby dobře ji zalijte, aniž byste ji utopili (aby nezahníval) a vždy mezi dvěma zálivkami počkat, než přidáte další vodu. Pokud není problémem nedostatek vody, ale spíše nadměrná vlhkost, přidejte hliněné kuličky (nebo oblázky) a větší misku na dno květináče. Před zavlažováním se určitě také informujte o vědět, zda rostlina snáší tvrdou vodu nebo ne. Pokud je odpověď ne, použijte dešťovou vodu nebo vodu vhodnější než vodu z vodovodu.

5) Přesazování, abyste zachránili uschlou rostlinu

přesazování přesazování nemocné nebo uschlé rostliny každé dva nebo tři roky výměny za větší květináč
Kredity: iStock

Obecně se má za to, že je třeba rostliny v květináčích přesadit každé dva nebo tři roky. Jejich kořenový systém se tak může zdravě vyvíjet, jinak rostliny rychle vykazují známky oslabení. Půda se také může časem vyčerpat o živiny, což není dobré pro jejich zdraví. Čerstvá půda a pohodlnější květináč tak mohou dát vaší rostlině nový život. Přesazování je také nutné pro a půda, která je příliš suchá a již není schopna zadržovat vodu. Konečně je to gesto, které umožňuje zkontrolovat stav kořenů, zejména zajistit, aby nebyly ani příliš suché, ani příliš křehké. Mezi přesazováním a přidáním zeleného hnojení v případě potřeby je vaše rostlina podrobena testu najde všechny základní živiny pro zdravý růst.

Jak zabránit opětovnému vysychání rostliny?

The prevence je lepší než záchranný plán jehož výsledek není nutně zaručen. A v této věci jste pochopili: je to důležité znát potřeby vašich plantáží přijmout vhodná opatření. Tím, že rostlinám poskytnete potřebnou vodu (ani moc, ani málo), prostor, dobrou půdu a dobré klimatické a světelné podmínky, budete mít v ruce všechny nástroje, abyste měli krásné rostliny.

Zůstává otázka dlouhodobé nepřítomnosti, zejména na letní prázdniny. Volba rostlin odolných vůči teplu a suchu zde může být jednoznačnou výhodou, zejména v teplejších oblastech, kde jsou letní deště vzácné. Pro příště také myslete na oyas (nebo ollas) pro rostliny v zemi nebo domácí zálivkový gel na dodávat vodu postupně a tím zachránit tento vzácný zdroj. Udržování dobrých vztahů s okolím nebo vašimi blízkými může také umožnit výměnu osvědčených postupů: v době vaší nepřítomnosti si vaši blízcí budou moci vyzvednout vaši poštu a postarat se o vaše rostliny za vás… na odplatu!

Po zavedení všech těchto tipů budete muset být trpěliví. Existuje naděje a s dobrou péčí vaše rostlina během měsíců znovu získá svou sílu a krásu. Chce to jen trochu času a lásky! 😉

Leave a Reply

Buy website traffic cheap Best Automated Bot Traffic